25.03.2024 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Kolejna odsłona cyklu „Historia w kadrze”

W przeciwieństwie do pierwszej odsłony cyklu, filmy, które pokażemy w części drugiej to wyłącznie produkcje dokumentalne i biograficzne. Tematem wszystkich prezentowanych dzieł jest refleksja nad konsekwencjami ludzkich uczynków.

Bez względu na to, czy rezultatem działalności człowieka jest dewastacja fauny i flory, czy też zburzone na skutek działań wojennych miasta i wsie, rzadko wyciąga się wnioski z przeszłości. Poniższy cykl niech stanowi w tym aspekcie ostrzeżenie historii. Podczas comiesięcznych spotkań w Izbie Pamięci obejrzymy filmy dające szersze spojrzenie na ideologiczne aspekty władzy, takie jak „Mit Hitlera” oraz „Pogrzeb Stalina”. Zobaczymy cudem ocalone materiały filmowe,  z jednej strony pokazujące ogrom wojennych zbrodni („Babi Jar. Konteksty”), a z drugiej dokumentujące życie w małym miasteczku na chwilę przed Zagładą („Trzy minuty zawieszone w czasie”). Przyjrzymy się sylwetkom dwóch wpływowych kobiet, Simonie Kossak, ekolożce, słynącej z bezkompromisowych działań na rzecz obrony przyrody („Simona”), a także teoretyczce polityki i filozofce, Hannie Arendt („Hannah Arendt”). Dopełnieniem cyklu będzie wojenny film „Kapitan”, w bezkompromisowy sposób ukazujący mechanizm przemiany w oprawcę.

Harmonogram seansów:

23 marca (sobota), godz. 14:30-15:50
Trzy minuty zawieszone w czasie, reż. Bianca Stigter
Prelekcja: Film jako wehikuł czasu (Szymon Woźniak)

27 kwietnia (sobota), godz. 16:00-17:40
Mit Hitlera, reż. Petra Epperlein, Michael Tucker
Prelekcja: Rozważania Sebastiana Haffnera (Szymon Woźniak)

25 maja (sobota), godz.15:30-18:00
Simona, reż. Natalia Koryncka-Gruz

22 czerwca (sobota), godz.15:30-17:30
Babi Jar. Konteksty, reż. Siergiej Łoznica

27 lipca (sobota), godz. 15.30-17.45
Pogrzeb Stalina, reż. Siergiej Łoznica

24 sierpnia (sobota), godz. 15.30-17.30
Kapitan, reż. Robert Schwentke

21 września (sobota), godz. 15.30-17.30
Hannah Arendt, reż. Margarethe von Trotta

Przygotowanie i prowadzenie: Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Koszt: 10 zł

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową