20.02.2024 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Kolejna odsłona cyklu „Obrazy wojny”

W ramach cyklu Obrazy wojny zobaczymy m.in. historię akcji zbrojnej, której ukoronowaniem było zdobycie budynku PAST-y; jeden z ostatnich wywiadów z „kurierem z Warszawy”, Janem Nowakiem-Jeziorańskim; relacje osób należących do formacji „Cichociemnych”; wspomnienia członków konspiracyjnych Szarych Szeregów oraz opowieści lekarzy i sanitariuszek uczestniczących w Powstaniu Warszawskim.

Podczas comiesięcznych spotkań w Izbie Pamięci zaprezentujemy Państwu niezwykły dokument ukazujący wybrany fragment historii drugiej wojny światowej.

Harmonogram seansów:

18 maja (sobota), godz.17:00-18:30
Oni szli szarymi szeregamireż. Mariusz Malec, Polska 2010 r., 84 min.

8 czerwca (sobota), godz.16:30-17:30
Powstanie Warszawskie… 60 lat późniejreż. Andrzej Sapija, Polska 2004 r., 60 min.

26 lipca (piątek), godz.17:00-17:45
7 dni do Powstaniareż. Andrzej Sapija, Polska 2005 r., 19 min.
Pasta 1944. 100 lat historiireż. Marek Widarski, Polska 2008 r., 22 min.

25 sierpnia (niedziela), godz.16:30-17:40
My Cichociemni. Głosy żyjących, reż. Paweł Kędzierski, Polska 2008 r., 67 min.

22 września (niedziela), godz.16:30-17:30
Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć, reż. Marek Widarski, Polska 2013 r., 54 min.

Przygotowanie i prowadzenie: Szymon Woźniak, kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w Izbie Pamięci.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

Zdjęcie: Troje Powstańców z Batalionu Ruczaj, wrzesień 1944, Sylwester Braun, ps. Kris, Zbiory Muzeum Warszawy