fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

06.04.2022 / Aktualności, Korczakianum, Kultura online

Kolekcja korczakowska

Kolekcja korczakowska

Korczakianum to oddział Muzeum Warszawy, w którym mieści się pracownia naukowa. Pracownia ulokowana w dawnym budynku Domu Sierot, kierowanym przez Janusza Korczaka – pisarza, lekarza, pedagoga i działacza społecznego. Gromadzi, bada, udostępnia i popularyzuje materiały dokumentujące jego spuściznę życiową.

Zbiory Korczakianum skupiają różnorodne materiały dotyczące biografii Korczaka i instytucji Korczakowskich. Obok archiwaliów (dokumentów, rękopisów, maszynopisów) znajdują się w nich książki dawne i współczesne, ulotki, wycinki prasowe, a także fotografie.

Kolekcja korczakowska

Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) w grupie wychowawców na kolonii letniej, autorstwo nieznane, lato 1908, Muzeum Warszawy

Zdigitalizowane archiwalia dotyczące Janusza Korczaka znajdziesz na portalu e-Kolekcje. Wśród nich rękopisy, wspomnienia, dokumenty urzędowe (związane z życiem prywatnym, twórczością pisarską oraz działalnością zawodową Janusza Korczaka), biografie pracowników, fotografie i inne.

Część z nich opatrzona jest opisami. Na portalu przeczytasz również artykuły tematyczne, np. biografię Janusza Korczaka, Stefani Wilczyńskiej, opis działalności Towarzystwa „Pomoc dla Sierot”.

Eksploruj kolekcję korczakowską!

Drużyna piłkarska 'Sparta’. Nasz Dom, autorstwo nieznane, 1925, Muzeum Warszawy