07.03.2019 / Aktualności, Biblioteka Warszawska, Działalność naukowa

Konferencja „Biblioteka muzealna wczoraj, dziś, jutro”

Drogie Koleżanki i Koledzy, Bibliotekarze Muzealni,

serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji pt. „Biblioteka muzealna wczoraj, dziś, jutro” organizowanej przez Bibliotekę Muzeum Warszawy i dotyczącej kondycji bibliotek muzealnych w Polsce.

Konferencja odbędzie się 18 października 2019 roku w siedzibie głównej Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 28–42. Skierowana jest przede wszystkim do bibliotekarzy i pracowników bibliotek muzealnych w województwie mazowieckim, jednak ucieszy nas udział wszystkich zainteresowanych.

Tytuł konferencji nawiązuje do pierwszej wystawy zorganizowanej w Muzeum Narodowym w 1938 roku pt. „Warszawa wczoraj, dziś, jutro”. Wystawa nie tylko przedstawiała historię i ówczesność Warszawy, a przede wszystkim rozbudzała w całym społeczeństwie dyskusję wokół przyszłości naszej stolicy.

Dzisiaj my, bibliotekarze muzealni, również widzimy potrzebę dyskusji wokół obecnej sytuacji i przyszłości bibliotek muzealnych w Polsce. Dlatego też zachęcamy do wspólnego pochylenia się nad tak ważnymi dla naszego środowiska zagadnieniami.

Podczas konferencji skupimy się przede wszystkim na następujących tematach:

• funkcjonowanie biblioteki muzealnej w instytucji macierzystej,
  • współpraca między bibliotekami i bibliotekarzami muzealnymi,
  • wyzwania, przed którymi stoją biblioteki muzealne,
  • kierunki zmian w bibliotekach muzealnych.

Zapraszamy do udziału w konferencji oraz do nadsyłania propozycji wystąpień. Wypełniony formularz zgłoszeniowy oraz tematy referatów wraz z abstraktami (do 1500 znaków) prosimy przesyłać do 30 czerwca 2019 roku na adres konferencjabibliotekarzy@muzeumwarszawy.pl. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 22 277 43 81 i 22 277 43 82.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru referatów. Czas przewidziany na wygłoszenie referatu to 20 minut. Udział w konferencji jest bezpłatny. Po konferencji przewidziane jest zwiedzanie wystawy głównej Muzeum Warszawy „Rzeczy warszawskie”. Program konferencji zostanie umieszczony na stronie konferencji oraz przesłany uczestnikom e-mailem do 31 lipca 2019 roku.

Serdecznie zapraszamy!

Katarzyna Žák-Caplot
Kierowniczka Biblioteki Muzeum Warszawy

Abstrakty

Konferencja odbędzie się pod patronatem Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.