fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

30.05.2022 / Aktualności, Wydawnictwa

Konrad Brandel. Fotorewolwer

Konrad Brandel. Fotorewolwer

Nowa publikacja do kupienia w sklepie Muzeum Warszawy!

Fotorewolwer, aparat Konrada Brandla (1838–1920), w rękach swojego konstruktora okazał się narzędziem doskonałym do pochwycenia realiów i atmosfery nowoczesnego miasta, Warszawy końca XIX
stulecia. 

Momentalne zdjęcia Brandla wyznaczają początek fotografii znanej nam wszystkim. Nie profesjonalnej, upozowanej i wyretuszowanej, ale zwyczajnej, utrwalającej nie tylko zdarzenia doniosłe, ale także powszednie, często przypadkowe. Pokazującej ludzi zajętych codziennością, często nieświadomych, że ktoś im się przygląda.

Fotografia uliczna z końca XIX wieku

Henryk Pillati, malarz i ilustrator, na ulicy Mazowieckiej, przed 1894 r., fot. Konrad Brandel, Muzeum Warszawy

Zdjęcia Brandla nazwać można fotografią uliczną z końca XIX wieku. Sceny z życia miejskiego i niepozowanie postaci. Patrząc na zdjęcia Brandla można przenieść się na warszawskie trotuary, brukowane ulice i Pole Mokotowskie 130 lat temu. Podejrzeć spacerowiczów w Łazienkach Królewskich i Ogrodzie Saskim, kibiców wyścigów konnych i uczestników regat na Wiśle.

Majówka Warszawskiego Klubu Wioślarskiego na Saskiej Kępie, 1892 r., fot. Konrad Brandel, Muzeum Warszawy

Wyjątkowy wybór 120 zdjęć wykonanych fotorewolwerem uzupełniają eseje Moniki Michałowicz i dr. Piotra Kubkowskiego. Michałowicz opisuje praktykę fotograficzną Brandla, cenionego fotografa studyjnego i portrecisty, który w l. 80. XIX w. ruszył w miasto z własnym wynalazkiem – fotorewolwerem. Kubkowski pisze o Warszawie przełomu wieków – wielojęzycznym mieście kontrastów, o szerokim przekroju społecznym.

Ponadto w książce umieszczone zostały cytaty z prasy z lat 80. i 90. XIX wieku o Brandlu, jego wynalazku i fotografiach.

Zabawy ludowe na Polu Mokotowskim podczas świąt wielkanocnych, 17 lub 18 kwietnia 1892 r., fot. Konrad Brandel, Muzeum Warszawy

Fotorewolwer to książka wyjątkowa także dzięki nowoczesnemu projektowi Martyny Wyrzykowskiej. Modernistyczne fonty i dużo wolnej przestrzeni pozwalają dostrzec nie tylko sceny ujęte na zdjęciach, ale także same fotografie.

To 130-letnie przedmioty – odbitki na papierze kolodionowym wykonane metodą stykową ze szklanych negatywów, naklejone na karton – z nierównymi brzegami, bez wyretuszowanych uszkodzeń, różnorodne w kolorystyce, niektóre z utrwalonymi odciskami palca, zapewne samego Brandla. Ograniczone do minimum zabiegi konserwatorskie i edytorskie podkreślają unikalność efektów pracy fotorewolweru i jego operatora, Konrada Brandla.

Krakowskie Przedmieście, przed 1897 r., fot. Konrad Brandel, Muzeum Warszawy