fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

30.05.2022 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Wydawnictwa

Książki o warszawskiej Pradze

Książki o warszawskiej Pradze

Dowiedz się więcej o warszawskiej Pradze!

Wszystkie książki kupisz w księgarni w Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli lub Muzeum Warszawy i w sklepie online.

Rzemieślnicza Praga

Wydawnictwa Muzeum Warszawy opowiadają o mieście poprzez historie znanych mieszkańców i miejsc ważnych dla warszawianek i warszawiaków, jak w książce „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”.

Wystawie „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne” o założonym w 1968 Zakładzie Fotograficznym towarzyszy książka, która jest wywiadem z Celiną Osiecką – właścicielką zakładu i fotografką. W rozmowie z Antoniną Gugałą, kuratorką wystawy, fotografka opowiada o pracy, a czasem nawet zdradza historie klientów.

Przeczytaj fragment książki.

Muzeum Warszawskiej Pragi w swojej działalności bada i dokumentuje rzemieślniczy charakter prawobrzeżnej Warszawy. W książce „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów” autorka, Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, rozmawia z rzemieślnikami z Pragi i kreśli mapy spacerów szlakiem ich pracowni i warsztatów.

Praga to nie tylko miejsce zakładów rzemieślniczych. Wiele znanych, również w całej Polsce, przedsiębiorstw swoje początki miało właśnie tutaj. Przykładem może być Wytwórnia Zabawek i Wyrobów Zdobniczych założona przez Edwarda Manitiusa. Książka „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia” opowiada drewnianych bombonierkach w kształcie zwierząt. Łączyły one nowoczesne wzornictwo i reklamę z fascynacją światem dziecka i tradycją zabawek ludowych.

Praga na fotografiach

Skrzyżowanie ulic Stalowej i Środkowej, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy, AN 103343

Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka” to album czarno-białych fotografii z lat 70. XX wieku ukazujący warszawską Pragę sprzed pół wieku. Albert Krystyniak zarejestrował ówczesny wygląd zaniedbanych kamienic, ulic i podwórzy, codzienne życie mieszkańców i zmiany zachodzące w dzielnicy: rozbiórki starych domów, puste przestrzenie, budowę nowych osiedli.

Warto zajrzeć do muzealnej księgarni. Można w niej znaleźć wiele książek, różnych wydawnictw, opowiadających o Pradze, np. album „Praga w starej fotografii” i wiele innych.

Architektura prawobrzeżnej Warszawy

Wydane przez Centrum Architektury książki PRA. Ilustrowany atlas architektury Pragi oraz SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy przedstawiają budynki, detale architektoniczne, pomniki i rzeźby znajdujących się na terenie prawobrzeżnych dzielnic. Z tymi atlasami weekendowe spacery będą bogatsze o informacje o mijanych obiektach!

Zdjęcie główne: Anna Szałas