fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

12.12.2023 / Aktualności, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Muzeum Warszawskiej Pragi, Wydawnictwa

Książkowy prezentownik

Książkowy prezentownik

Spraw komuś prezent kupując jeden z książkowych zestawów, które przygotowaliśmy. Pierwszy z nich to dwa przewodniki – po zielonej Woli oraz po okolicach Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry w Parku Kampinoskim. Druga propozycja to książki historyczne – relacje z oblężonej Warszawy oraz album z ponad 300 fotografiami.

Świąteczny zestaw spacerowy

Pakiet 2 książek za 66,3 do kupienia online.

„Zielone Ścieżki wokół Izby Pamięci na Woli” – przewodnik zawiera krótkie historie ludzi, pomników (również pomników przyrody), ulic, budynków, parków oraz wybrane historie ofiar cywilnych pochowanych na Cmentarzu Powstańców Warszawy, a także wiele ciekawostek. Książka zawiera mapę okolicy.

„Leśne ścieżki wokół Miejsca Pamięci Palmiry” – książka z krótkimi opisami miejsc, szlaków spacerowych, pomników, miejsc upamiętnienia, historiami osób pochowanych na cmentarzu w Palmirach, a także mapy z zaznaczonymi szlakami turystycznymi i ścieżkami edukacyjnymi.

Świąteczny zestaw historyczny

Pakiet 2 książek za 159,8 do kupienia online.

„Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy” – prawie 300 fotografii i kadrów filmowych pokazuje getto warszawskie z wielu punktów widzenia. Fotografie i filmy są zapisem różnego doświadczania przestrzeni, osobistych wyborów i odmiennych motywacji ich autorów: fotografów i filmowców żydowskiego, niemieckiego i polskiego pochodzenia, profesjonalistów i amatorów. Publikacja, przygotowana na podstawie materiałów ze zbiorów instytucji amerykańskich, izraelskich, polskich i niemieckich.

„Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939” – Warszawa, wrzesień 1939 roku. Dziewiętnaście wybranych relacji w przejmujący sposób oddaje realia i atmosferę tamtych dni. O przygotowaniach do wojny, oblężeniu oraz zniszczeniu miasta opowiadają młoda mężatka i ojciec dorosłych synów, stolarz i adwokat, szwaczka i żona dyplomaty, poeta i goniec.

Inne propozycje książkowe

„Wstecz. Historia Warszawy do początku” – 800 stron historii Warszawy. Od roku 2021 do średniowiecznych początków miasta. Błażej Brzostek rozpoczyna opowieść od obrazu Warszawy z lat 20. XXI wieku, cofa się do transformacji lat 90. XX wieku, zanurza w PRL, okres wojny, niepodległości, potem zaboru, zagląda do czasów nowożytnych, aby na końcu dotrzeć do średniowiecznych początków miasta.

„Zgruzowstanie. Przeszłość i przyszłość ruin w architekturze” to książka o szczególnym momencie w historii Warszawy. Opowiada o tym, jak dzięki wysiłkowi tysięcy ludzi, zwierząt i pracy maszyn z bezkresnych powojennych rumowisk odradzało się nowe miasto. 

Dzięki serii Plany Warszawy można prześledzić rozwój przestrzenny miasta, poznając wybitne dzieła kartografii. Każda publikacja w serii zawiera plan w oryginalnej skali wraz z opracowaną legendą, szkic historyczny o Warszawie z czasów jego powstania oraz szczegółowy opis kartograficzny.

„Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów” to zapis rozmów autorki z warszawskimi rzemieślnikami i mapa spacerów szlakiem ich pracowni i warsztatów. Historia warszawskiej sceny rzemieślniczej i wciągający reportaż.

Historię Warszawy opowiadamy również poprzez biografie jej mieszkanek i mieszkańców. Alina Scholtz to pionierka polskiej architektury krajobrazu i jedna z najważniejszych projektantek zieleni Warszawy – „Alina Scholtz. Projektantka warszawskiej zieleni”. Firma Manitiusa przez niemal dwie dekady zaopatrywała w figurki-bombonierki producentów słodyczy w Polsce i za granicą – „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”. Grażyna Hase to znana i doceniana projektantka, zawodowo związana z Warszawą – „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”.

Dla miłośników fotografii mamy albumy z fotografiami pierwszego fotografa Warszawy „Konrad Brandel. Fotorewolwer”, album czarno-białych fotografii z lat 70. XX wieku, który ukazuje warszawską Pragę sprzed pół wieku „Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka”, a także książkę rozmowę z Celiną Osieckią, która od ponad pięćdziesięciu lat prowadzi zakład fotograficzny na warszawskiej Saskiej Kępie „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”.

Coś dla najmłodszych!

„Legendy warszawskie. Antologia” – 61 tekstów to ponad 600 stron ilustrowanego wyboru legend warszawskich, które dają czytelnikom dostęp do legendarnych dziejów Warszawy w powiązaniu z topografią współczesnego miasta.

Warszawskie pamiątki

Prezenty uzupełnij o drobiazgi: etui na okulary, torbę ze zdjęciem Edwarda Hartwiga, magnes, kubek lub inną warszawską pamiątkę. Wszystko znajdziesz online!