21.09.2020 / Akademia Pani Pragi, Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi

Kto na Pragie – piosenka inspirowana Pragą

Niezwykły klimat Pragi od zawsze inspirował warszawskich artystów. Jest ona bohaterką m.in. wielu wierszy i tekstów piosenek. Dziś w Akademii Pani Pragi przypominamy utwór „Kto na Pragie” – piosenkę z komedii muzycznej „Kochankowie z Targówka”.

Autorką tekstów, które składają się na spektakl, jest Agnieszka Osiecka.  Rękopis „Kto na Pragie” możemy obejrzeć w sieci.  Muzykę do tekstu skomponował Tadeusz Kierski, kierownik muzyczny warszawskich teatrów, kompozytor m.in. melodii musicalowych i piosenek dla dzieci.

Spektakl w reżyserii Jerzego Rakowieckiego, w znakomitej obsadzie, miał swoją premierę w maju 1963 roku, w Praskim Teatrze Ludowym przy ul. Szwedzkiej w Warszawie (plakat możesz zobaczyć tutaj).

W 1967 roku Jarema Stępowski, popularny aktor i piosenkarz, nagrał na swoją płytę dwie piosenki z „Kochanków…”: „Księżyc frajer” i właśnie „Kto na Pragie”.

Posłuchaj piosenki i weź udział w przygotowanym przez nas zadaniu!

Oto tekst piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej. Jak widzisz – brakuje w nim kilku słów. Jeśli uważnie wsłuchasz się w śpiew Jaremy Stępowskiego, z pewnością je usłyszysz! Uzupełnij tekst tak, by był kompletny.

Tekst opracowała Anna Mizikowska. Zadanie opracowała Aleksandra Karkowska-Rogińska