19.01.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry

„Kucie kos”: 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

Siekiery, kosy, nawet kije stanowiły częściowe uzbrojenie powstańców styczniowych. Niedostatek broni palnej wpłynął na fakt, że to właśnie kosy stały się najbardziej rozpoznawalnym orężem zrywu w 1863 roku.

Ich wytwarzanie stało się tematem obrazu Wojciecha Fangora. Dzieło to jest dowodem na trwałość emocji i tradycji narodowowyzwoleńczej w sztuce – powracającej niezależnie od panującej mody.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach upamiętniających 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Harmonogram wydarzeń

SPACER Gorący styczeń 1863 roku w Warszawie
Sobota, 21 stycznia, godz. 11:00, koszt: 5 zł

Sobotnie oprowadzanie z kuratorem po wystawie w Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry – motywem przewodnim powstanie styczniowe
Sobota, 28 stycznia, godz. 10:00, koszt: 5 zł

SPACER Powstanie styczniowe w Puszczy Kampinoskiej
Sobota, 15 kwietnia, godz. 11:00, koszt: 5 zł

Historia „Kucia kos” Wojciecha Fangora

„Kucie kos”, Wojciech Fangor, 1954, Warszawa, zb. Muzeum Warszawy

Nastrój przekuwania rolniczych narzędzi w kosy bojowe uchwycił Artur Grottger na jednym ze swoich rysunków. To przedstawienie zainspirowało młodego malarza Wojciecha Fangora do stworzenia „Kucia kos”.

Szkic do obrazu „Kucie kos”, Wojciech Fangor, 1954, Warszawa, zb. Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy (wtedy Muzeum Historyczne m. st. Warszawy) zamówiło ilustrację do sali ekspozycyjnej poświęconej powstaniu styczniowemu.

Wielkoformatowe malowidło ścienne powstało w latach 50. XX w. w obowiązującym wówczas stylu socrealizmu. Nie spotkało się jednak z entuzjazmem. Zasłonięte płytami, zostało ponownie odsłonięte w 2013 roku.

Dziś jest eksponowane w Muzeum Warszawy jako niezależny eksponat.

Zdjęcie: „Kucie kos” Wojciecha Fangora w Muzeum Warszawy, fot. Alicja Szulc