fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

17.05.2023 / Aktualności, Wydarzenia dostępne

„Kultura bez barier” – poprawa dostępności wystawy „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”

„Kultura bez barier” – poprawa dostępności wystawy „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”

Realizujemy przedsięwzięcie grantowe „Poprawa dostępności wystaw czasowych oraz wydarzeń towarzyszących dla osób ze specjalnymi potrzebami”, finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”.

Głównym celem projektu jest poprawa dostępności wystaw czasowych oraz programów towarzyszących skierowanych do dwóch grup o specjalnych potrzebach: osób z niepełnosprawnością wzroku, oraz niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu.

Zwiedzanie wystawy

Po serii szkoleń i konsultacji opracowaliśmy pomoce dydaktyczne i program towarzyszący wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” dostosowany do potrzeb tych grup docelowych.

Zdjęcie. Dłoń dotykająca cegłę leżącą na drewnianym blacie.

Wspólnie z ekspertkami i ekspertami przygotowaliśmy ofertę lekcji muzealnych z pomocami dotykowymi oraz o uproszczonej treści z wykorzystaniem piktogramów.

W przestrzeni wystaw czasowych zwiedzający mogą skorzystać z map tyflograficznych pokazujących przestrzeń korytarza i Galerii Rynek 30 (na parterze) oraz rozkład pomieszczeń wystaw czasowych na  pierwszym piętrze.

W ramach poprawy dostępności wystaw czasowych dla osób w spektrum autyzmu kupiliśmy słuchawki wygłuszające. Można je bezpłatnie wypożyczyć w kasie głównej i kasie wystaw czasowych.

Tekst kuratorski jest dostępny w wersji napisanej prostym językiem przygotowanej z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną i obcokrajowcach, oraz w druku powiększonym o wysokim kontraście dla słabowidzących.

Dla osób niewidomych, dzięki zakupowi drukarki brajlowskiej,  przygotowaliśmy wydruk tekstu w alfabecie  Braille`a.

Wszystkie wersje tekstu kuratorskiego dostępne są w kasie biletowej wystaw czasowych muzeum. Ekspertka, Aleksandra Sztajerwald, we  współpracy z konsultantami – uczniami i uczennicami z Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Warszawie opracowała w formacie ETR dwa przedprzewodniki. Jeden o przygotowaniu do wizyty w Muzeum, drugi do treści wystawy.

Szczegółowe informacje o dostępności wystawy: muzeumwarszawy.pl/dostepnosc-wystawy/

Współpraca z odbiorcami i ekspertami

Wszystkie rozwiązania przygotowaliśmy we współpracy z odbiorcami i ekspertami. Mapy tyflograficzne, tyflografiki i audiodeskrypcje pracownicy i pracowniczki muzeum konsultowali z uczniami Zespołu Szkół w Laskach. Pomoce dotykowe i audiodeskrypcje przygotowała Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej – Wielozmysły, mapy tyflograficzne firma S2 Projekt. Treści napisane w prostym języku oraz przewodnik w ETR powstały dzięki wspólnej pracy uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu z ZSS 105 w Warszawie, oraz ekspertki Aleksandry Sztajerwald.

Zdjęcie. Dłonie dotykają pomocy dotykowej. Na niej trzech mężczyzn budujących mur z 
pomarańczowych cegieł.

Logotypy: Fundusze Europejskie, flaga Polski, Unia Europejska.