14.03.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Kultura w II RP – wykłady

Tematem wykładów w Izbie Pamięci jest kultura okresu międzywojennego. Podczas każdego spotkania przedstawimy inny jej aspekt. Opowiemy o muzyce, filmie, sztuce i literaturze.

Kultura II Rzeczpospolitej – odrodzona po długim okresie zaborów, z dzisiejszej perspektywy jawi się jako okres rozkwitu popkultury, świetności rewii i kabaretów oraz rozluźnienia norm obyczajowych. Z racji suwerenności ówczesnego państwa polskiego jest też postrzegana – w przeciwieństwie do PRLu – jako polityczny punkt odniesienia do współczesności.

II wojna światowa brutalnie przerwała to odrodzenie, a narzucone siłą rządy zniszczyły struktury instytucji kulturalnych, wprowadzając terror i cenzurę.

Podczas czterech spotkań, dzięki opowieściom prowadzących, przeniesiemy się do lat dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku. Usiądziemy przy kawiarnianym stoliku ze Skamandrytami, odwiedzimy największe studio filmowe w Polsce, obejrzymy monumentalne rzeźby Stanisława Szukalskiego, a także posłuchamy niezapomnianych szlagierów prosto z wytwórni Syrena Record.

Harmonogram wykładów:

19 marca (niedziela), godz. 14:00-15:00
Co pradziadkom w duszy grało?
Wykład o fonografii międzywojnia, dr Michał Pieńkowski

16 kwietnia (niedziela), godz. 14:00-15:00
Wolskie Hollywood
Wykład o największym studiu filmowym w Polsce oraz przemyśle kinematograficznym II RP, Grzegorz Rogowski

21 maja (niedziela), godz. 14:00-15:00
Sztuka polska w XX-leciu międzywojennym
Wykład o przemianach w sztuce, połączony z prezentacją wybranych sylwetek artystów, dr Anna Rudzka

18 czerwca (niedziela), godz. 14:00-15:00
Oblicza i twarze literatury w Polsce niepodległej
Wykład o rynku książki, połączony z prezentacją wybranych literatów, dr Agnieszka Żółkiewska

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Koszt: 5 zł

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową