27.10.2023 / Aktualności, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Wydawnictwa

Leśne ścieżki – przewodnik z mapą

Książka „Leśne ścieżki wokół Miejsca Pamięci Palmiry” to przewodnik z mapą po okolicach Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry, które znajduje się we wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.

Publikacja powstała we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym.

Publikacja składa się z książki i obustronnej mapy, zaprojektowanych tak, aby sprzyjać spacerom i zwiedzaniu okolic Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry.

Wybrane lokalizacje są zaznaczone na mapie oraz opisane i zilustrowane w rozdziałach Ścieżki (notki o miejscach związanych z historią, o szlakach spacerowych, o florze i faunie Puszczy Kampinoskiej, a także o pomnikach oraz upamiętnieniach) i Ślady (wybrane historie osób pochowanych na cmentarzu oraz postaci zasłużonych dla pamięci o ofiarach).

Mapa zawiera także oznaczenia szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych i spacerowych Kampinoskiego Parku Narodowego.

W książce znajdują się eseje:

• Dominiki Jarzyńskiej-Pokojskiej – historyczki sztuki, kierowniczki oddziału w Palmirach,
  • Joanny Gierczyńskiej – historyczki i kustoszki, kierowniczki Muzeum Więzienia Pawiak,
  • Magdaleny Kamińskiej z zespołu ds. komunikacji społecznej i wydawnictw Kampinoskiego Parku Narodowego
  • oraz Marcina Napiórkowskiego – semiotyka kultury, zajmującego się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną.

Publikację ilustrują archiwalne zdjęcia, mapy, fotografie przyrody oraz rysunki wykonane przez Hekla Studio.

Książkę można kupić w Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry oraz online. Kup książkę.

Pod redakcją: Dominiki Jarzyńskiej-Pokojskiej i Marii Kamińskiej
Projekt graficzny książki i mapy oraz rysunki: Hekla Studio (Monika Proniewska, Paulina Ufnal)
Opracowanie kartograficzne mapy: Paweł E. Weszpiński
Redaktorka prowadząca: Małgorzata Makowska
Autorki i autorzy: Joanna Gierczyńska, Dominika Jarzyńska-Pokojska, Magdalena Kamińska, Maria Kamińska, Monika Kościk, Marcin Napiórkowski, Filip Żelewski
Wydawca: Muzeum Warszawy

Publikacja powstała we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym.