20.08.2020 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Kultura online
Letniska – sposób na slow travel naszych pradziadków. Cz. 1
Poznaj przepisy na slow travel sprzed stu lat. Nasza letnia, lekka i przyjemna mini-publikacja online to opowieść w trzech odcinkach. Przenosi w świat leniwych weekendów i skąpanych w słońcu popularnych letnisk Warszawy.
Dowiedz się jak wakacyjny czas spędzali nasi dziadkowie przed erą masowej turystyki. Niech staną się naszą inspiracją. Przypominamy hasła, które przyświecały twórcom letnisk na początku XX wieku, a które są nadal niezwykle aktualne. Równowaga pomiędzy pracą w mieście i mieszkaniem w otoczeniu natury była według nich gwarantem długiego i szczęśliwego życia.
Ciekawe teksty i gotowe przepisy na zrównoważone podróżowanie. Znajdziesz tu mnóstwo archiwalnych zdjęć, map i przedmiotów codziennego użytku. Pomogą każdemu poczuć klimat dawnych letnisk.
Pierwszy odcinek to wstęp do poznania historii tego jak i dlaczego powstawały pierwsze letniska.
„Do Falenicy, Świdra czy Urli przenosiło się miejskie życie niezamożnej i mniej uprzywilejowanej części stolicy: sklepikarze, wykwalifikowani robotnicy i urzędnicy spędzali dnie na plażowaniu, rozmowach z przyjaciółmi i spacerach po lesie. W tym samym czasie elita i arystokracja piła koktajle w Truskawcu, Orłowie, Druskiennikach czy Zaleszczykach, a dzieci robotników bawiły się na koloniach finansowanych przez organizacje filantropijne lub niektóre zakłady pracy.
Wyjazdy do podwarszawskich wsi wymagały jednak odpowiedniego uzasadnienia – przedwojenna mikroturystyka była często motywowana dbałością o zdrowie, rzadko formowaną explicite chęcią naśladowania elit, troską o przyrodę lub po prostu – chęcią oddania się dobrej rozrywce.”
„Letniska” to publikacja w formacie PDF z warsztatowymi zadaniami edukacyjnymi dla dorosłych. Tekst powstał na bazie bogatego materiału źródłowego i został wzbogacony licznymi ilustracjami obiektów ze zbiorów Muzeum Warszawy.