fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

22.09.2020 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Kultura online

Letniska – sposób na slow travel naszych pradziadków. Cz. 2

Letniska – sposób na slow travel naszych pradziadków. Cz. 2

Na ostatni dzień lata przygotowaliśmy sentymentalną podróż w czasy naszych pradziadków.

„Letniska” pełne są praktycznych porad i wskazówek. Czytając je, dowiesz się jak organizowano wyjazdy 100 lat temu i co zabierano ze sobą, by były jak najbardziej udane. Poznasz dogłębnie podwarszawskie letniska od Falenicy przez Chyliczki po Konstancin. Być może zainspirują Cię do podróży i odkrywania ciekawostek oraz skarbów Twojej najbliższej okolicy.

 „Jak wybrać letnisko?

Gdzie wysłać żonę i dzieci na wakacje? Gdzie samemu spędzić urlop? — Jakże często wybór pada na jedno z najbliższych letnisk podmiejskich.

Nie tam, gdzie najzdrowiej, najpiękniej i rzeczywiście najmilej, lecz gdzie — najbliżej, gdzie najpodobniej do tego miasta, do którego się przywykło. Oto hasło i zasada olbrzymiej większości mieszkańców i miast, szukających letniska. (…)

Dobre i to. Lepiej, niż gdy ktoś wcale nie odważa się wychylić z poza dusznych ulic lub gdy z musu poprzestaje na niedzielnej wycieczce poza miasto. Lecz jakże dalekie to od racjonalnego wyboru letniska…”

Więcej niż historia

„Letniska” to nie tylko kawałek ciekawej historii Warszawy i jej okolicznych miejscowości. To również kreatywne, edukacyjne zadania dla dorosłych.

Dawniej organizacja wyjazdu była ogromnym wyzwaniem. Wybierz rozsądnie jedną spośród wachlarza zaprezentowanych miejscowości i przeczytaj oferty letnisk sprzed 100 lat. Przekonaj się czy walory podwarszawskich miejscowości się zmieniły. Znajdź odpowiednie dla swojej rodziny letnisko, ale tak by wyjazd nie nadszarpnął domowego budżetu. Zdecyduj także co ze sobą zabrać i w co się ubrać by zadać szyku.

To też należy doskonale się namyślić, co z sobą w taką podróż zabrać. Z jednej strony pamiętajmy, że nigdy nie prześcigniemy pod względem tu­aletowym tych bogaczek międzynarodowych, które będziemy spotykały w table d’hôtach hotelowych i na wycieczkach lub dancingach; z drugiej – uniknijmy innej ostateczności i nie ubierajmy się, jak te «globtrotterki» angielskie, które całą Europę gotowe są objechać w jednym, nieprzemakalnym kraciastym płaszczu i jeszcze bardziej kraciastej spódnicy, pończochach i czapeczce sportowej”.

Starannie dobrane fotografie dawnych letnisk pozwolą wczuć się w wyjątkowy klimat przedwojennego lata. Ich historie dopełnią fascynujące obiekty ze zbiorów Muzeum Warszawy, które były wykorzystywane przez warszawiaków w czasie wyjazdów.

Zabierz „Letniska” na spacer do parku lub weekendowy wypad za miasto i zatrzymaj lato na jeszcze kilka chwil.

POBIERZ PDF – LETNISKA cz. 2

„Letniska” to publikacja w formacie PDF z warsztatowymi zadaniami edukacyjnymi dla dorosłych. Tekst powstał na bazie bogatego materiału źródłowego i został wzbogacony licznymi ilustracjami obiektów ze zbiorów Muzeum Warszawy.

Zdjęcie archiwalne, czarno-białe. Drewniany budynek stacji kolejowej w Józefowie. Przed nim zgromadzeni ludzie.
Józefów. Stacja kolei szerokotorowej, 1935–40, Polona