14.02.2019 / Aktualności, Muzeum Farmacji, nagrody i wyróżnienia

Małe muzeum, które ma dużo do powiedzenia

Muzeum Farmacji to niezwykłe miejsce – ulokowane tuż przy Rynku Starego Miasta, skrywa opowieści o substancjach, które od trucizn różni tylko porcja. Narzędzia i naczynia o przeróżnych kształtach i kolorach, zrekonstruowane wnętrze międzywojennej apteki i sala poświęcona Kampo – tradycyjnym lekom z Japonii – składają się na wystawę Res pharmaceuticae.

Antonina Leśniewska, patronka muzeum i pierwsza na świecie właścicielka żeńskiej apteki, to wybitna postać w historii aptekarstwa, ale również działaczka społeczna i założycielka szkół dla kobiet.

Muzeum Farmacji nie jest jednak wyłącznie kolekcją utensyliów – zabiera głos w debatach dotyczących zdrowia, edukuje, organizuje spotkania i wykłady poświęcone narkotykom, suplementom diety czy szczepionkom.

Za tę działalność, a także za ciekawe rozwiązania stosowane w narracji o kolekcji, Muzeum Farmacji otrzymało nominację do Nagrody dla Europejskiego Muzeum Roku 2019. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Europejskie Forum Muzeów od 1977 roku. Ideą, która przyświeca nagrodzie, jest wzmacnianie roli muzeów jako instytucji publicznych oraz docenianie miejsc, które najlepiej służą swojej publiczności.