20.12.2017 / Aktualności, Działalność naukowa, Wydawnictwa

Burzliwa historia placu Zamkowego

Muzeum Warszawy przedstawia:

Między miastem a dworem. Badania archeologiczne placu Zamkowego w Warszawie w latach 1977–1983, tom IV Archeologii dawnej Warszawy, części 1 i 2

Warszawski plac Zamkowy w obecnym kształcie mocno wrył się w powszechną świadomość i trudno sobie wyobrazić, że wyglądał kiedyś zupełnie inaczej. Obecny kształt zaczął przyjmować dopiero na początku XIX wieku, gdy rozpoczęto wyburzanie kamienic i zabudowań stojących w okolicy Zamku, bram do niego prowadzących oraz murów obronnych. Wiek XX przyniósł kolejne wielkie zmiany. Po II wojnie światowej części kamienic przy placu nie odbudowano, a sam Zamek dopiero w latach 70., przesunięto też kolumnę z powodu budowy trasy
W-Z.

Powojenne intensywne prace wykopaliskowe z lat 70. i 80. odsłoniły pozostałości miejskich fortyfikacji, budynków i przedmioty codziennego użytku z różnych epok. Prowadzono je w niezwykle trudnych warunkach. Informacje i zabytki często wręcz wyrywano spod pracujących koparek. Ta publikacja po raz pierwszy udostępnia tak bogaty wybór wykonanej dokumentacji oraz bogatą kolekcję pozyskanych wówczas zabytków ruchomych. Może być ona doskonałym punktem wyjścia do dyskusji nad przemianami przestrzennymi i społecznymi Warszawy. Zainteresuje nie tylko archeologów, lecz również pasjonatów miasta stołecznego.

Premiera książki w Lapidarium Muzeum Warszawy

Spotkanie wokół książki odbędzie się 29 grudnia 2017 roku o godz. 14.00 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy (Lapidarium), Rynek Starego Miasta 40. Relacjami i wspomnieniami z tamtego czasu podzielą się uczestnicy badań. Opowieściom będzie towarzyszyć prezentacja multimedialna bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami.

Redakcja i opracowanie merytoryczne: pracownicy Działu Archeologicznego Muzeum Warszawy oraz jego oddziałów, specjaliści z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Zamku Królewskiego w Warszawie

Materiały ilustracyjne: Grażyna Zborowska-Znajkowska i Urszula Skwara-Nieckuła

Bogato ilustrowana publikacja z wkładką CD

Projekt pn. Między miastem a dworem. Badania archeologiczne placu Zamkowego w Warszawie w latach 1977–1983 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.