06.12.2019 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Wydawnictwa

Modowy weekend: Herse i współcześni projektanci

13-15 grudnia (sobota, niedziela) w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta

Premiera książki „Herse. Warszawski dom mody” to okazja do przyjrzenia się modzie – tej z Gabinetu Ubiorów Muzeum Warszawy i tej współczesnej. Zapraszamy na spotkania z wybitnymi projektantami – Anią Kuczyńską, Vasiną i Tomaszem Ossolińskim, oraz warsztaty z dziennikarstwa i ilustracji mody.

W modowy weekend zaczniemy też wspólny cykl pokazów „Dyktatorzy mody, ikony stylu”, na który zapraszamy razem z FINA. W kinach Syrena i Iluzjon zaprezentujemy filmy dokumentalne i fabularne związane z tematem mody.

13 grudnia (piątek), godz. 17.30
Pokaz filmu „Personal Shopper”
inauguracja wspólnego cyklu pokazów Muzeum Warszawy i FINA

Thiller, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, to opowieść o Maureen (Kristen Stewart), która zarabia na życie jako asystentka i stylistka znanej z pierwszych stron gazet celebrytki Kyry. Choć początkowo jej praca ogranicza się do odbierania ze sklepów kreacji, Maureen szybko zaczyna przekraczać kolejne granice – pod nieobecność pracodawczyni zostaje na noc w jej luksusowym mieszkaniu oraz przymierza bajecznie drogie ubrania. Maureen ma też inną, znacznie mroczniejszą tajemnicę.

Seans poprzedzi prezentacja cyklu filmowego „Dyktatorzy mody, ikony stylu”.

Wstęp: 10 zł / 7 zł, bilety dostępne w Muzeum i online

14 grudnia (sobota), godz. 12.00
Warsztaty dziennikarstwa mody

Poznaj zasady przygotowywania tekstów o modzie – tworzonych na potrzeby prasy drukowanej oraz internetu. Podczas warsztatów będziemy pracować nad różnymi formami, w tym newsletterem i wywiadem. W ramach ćwiczeń przygotujemy recenzję wybranej kolekcji Domu Mody Bogusław Herse.

Warsztat poprowadzi Gabriela Czerkiewicz – dziennikarka mody, socjolog, zainteresowana zjawiskiem cyrkulacji trendów we współczesnym systemie mody. Pracowała dla magazynu Viva!Moda, była redaktorem mody w Fashion Magazine I Grazia. Prowadzi wykłady z teorii mody na ASP w Łodzi, na Via Moda i Collegium Civitas w Warszawie. Obecnie redaktor prowadząca działu moda w miesięczniku HARPER’S BAZAAR.

Współorganizacja: Fashion Project Academy

Wstęp: 50 zł, bilety dostępne w Muzeum i online

14 grudnia (sobota), godz. 14.30
Oprowadzanie kuratorskie po Gabinecie Ubiorów

W Muzeum Warszawy można zobaczyć nie tylko bluzkę wizytową z Domu Mody Bogusław Herse. Zbiór ubiorów i akcesoriów Muzeum Warszawy zawiera pamiątki pochodzące z okresu od początku XVI do końca XX wieku. To obiekty unikatowe, jak fragmenty szat książąt mazowieckich, oraz liczne wyroby pracowni i warsztatów, związanych z branżą odzieżową. Prezentowane w Gabinecie ubiory i akcesoria to odzież codzienna, służąca wygodzie oraz wytworne stroje, które świadczyć miały o pozycji swoich właścicieli.

Oprowadzanie poprowadzi Agnieszka Dąbrowska, kuratorka Gabinetu Ubiorów, autorka książki „Herse. Warszawski dom mody”.

Wstęp: w ramach biletu na wystawę główną, bilety dostępne w kasie Muzeum i online

14 grudnia (sobota), godz. 16.00
Projektanci – kulisy warsztatu: Ania Kuczyńska

Podczas rozmowy jedna z najbardziej cenionych, polskich projektantek mody, Ania Kuczyńska, odkryje kulisy swojego warsztatu pracy. Opowie o procesie twórczym, zdradzi, co sprawia jej najwięcej trudności, a co niezmiennie przynosi satysfakcję z wykonywanej profesji.

Spotkanie poprowadzi: Ewa Krajewska

Wstęp: 5 zł, bilety dostępne w Muzeum i online

15 grudnia (niedziela), godz. 12.00
Warsztaty ilustracji mody

Weźmiemy na warsztat ilustracje kreacji z Domu Mody Bogusław Herse. Przed pracą warsztatową omówimy najważniejsze elementy związane z epoką: sylwetkę, fason, tkaniny charakterystyczne dla projektów Domu Mody Bogusław Herse.

Warsztat poprowadzi dr hab. Maja Wolna – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Naukowo i zawodowo związana z grafiką i animacją. Laureatka międzynarodowych konkursów i uczestniczka wystaw. Prowadzi warsztaty w zakresie grafiki w Polsce, a także poza granicami kraju (Finlandia – Helsinki). Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą”. Angażuje się w problemy społeczne, zwłaszcza dotyczące przemocy, wolności i praw człowieka. Plakaty, ilustracje, kolaże, obrazy stanowią część jej artystycznej pracy. Czerpiąc z doświadczeń w zakresie grafiki, eksperymentuje z projektami wykorzystującymi nowe środki wyrazu artystycznego.

Współorganizacja: Fashion Project Academy

Wstęp: 50 zł, bilety dostępne w Muzeum i online

15 grudnia (niedziela), godz. 16.00
Projektanci – kulisy warsztatu: Vasina i Tomasz Ossoliński

W trakcie rozmowy dwoje wybitnych, polskich projektantów wymieni doświadczenia na temat warsztatu pracy, przebiegu kariery zawodowej, podobieństwach i różnicach w sposobach projektowania mody męskiej i damskiej.

Spotkanie poprowadzi: Ewa Krajewska

Wstęp: 5 zł, bilety dostępne w Muzeum i online