05.03.2020 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum Drukarstwa

Muzealny Kurs Kaligrafii

Muzeum Drukarstwa zaprasza na serię spotkań w ramach Muzealnego Kursu Kaligrafii. Podczas kursu poznasz podstawy liternictwa i kaligrafii oraz sposoby na ciekawe wykorzystanie liter. Kurs jest również szansą na rozwijanie sprawności ręki, naukę cierpliwości, prawidłowego trzymania przyborów do pisania oraz nabycia umiejętności kształtującej poprawną linię pisma.

Kurs składa się z czterech spotkań, których efektem finalnym będzie praca końcowa oraz certyfikat odbycia kursu. Certyfikat zostanie złożony z zabytkowych czcionek, wydrukowany na zabytkowej prasie drukarskiej oraz wypisany pismem kaligraficznym przez osobę prowadzącą kurs.

Prowadząca: Barbra Galińska

Terminy: 18 kwietnia, 9 maja, 23 maja, 20 czerwca 2020 r.
Godz. 12.00-14.30
Miejsce: Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25

Cena za kurs obejmujący 4 spotkania: 200 zł.
Bilety do nabycia w kasie Muzeum i on-line (zakup w formie 4 osobnych biletów po 50 zł – udział w kursie jest możliwy po zakupie 4 biletów).

1. Zarys historyczny uncjały, pierwsze litery

• Jak, czym i na czym pisano przed uncjałą (kapitała rzymska).
  • Wpływ narzędzi i materiału, na którym pisano (trzcinka i pióro gęsie, papirus i pergamin) na kształt liter.
  • Uncjała – najpiękniejsze manuskrypty, wykorzystanie w inicjałach
  • Stalówka ścięta – jak nią pisać? Linie najgrubsze i najcieńsze.
  • Pod jakim kątem stawiać litery w uncjale?
  • Określenie wysokości litery uncjalnej w zależności od narzędzia pisarskiego.
  • Podstawowe kształty w uncjale. Ćwiczenia wstępne – linie proste, półokręgi.
  • Pierwsze litery.

2. Nauka liter, łączenie w wyrazy

• Budowa liter w uncjale. Łączenie półokręgów z prostymi.
  • Odległości między literami, pisanie wyrazów.

3. Nauka liter uncjały

• Ciąg dalszy nauki budowy liter.
  • Pisanie wyrazów i zdań.
  • Użycie innych narzędzi kaligraficznych (Paralel Pen, balsa, Automatic Pen, patyk lipowy, pisak filcowy, pisak gumowy)
  • Pomysły na prace końcowe – pisanie po okręgu, w kwadracie
  • Zasady kompozycji, różnorodność narzędzi w jednej pracy

4. Praca końcowa