28.04.2015 / Aktualności, Biblioteka Warszawska, Kolekcje Muzeum Warszawy, Muzeum od nowa

Muzeum Warszawy przenosi rysunki ze ścian Iskier

Rysunki wybitnych polskich grafików od lat 50. zdobiące ściany dawnej siedziby Wydawnictwa Iskry zostaną niebawem przeniesione do Muzeum Warszawy.

Wśród najzacniejszych grafików, którzy ozdobili ściany siedziby Wydawnictwa Iskry znajdują się:

• Janusz Stanny,
  • Janusz Grabiański,
  • Anna Gosławska-Lipińska (Ha-Ga),
  • Szymon Kobyliński,
  • Mirosław Pokora
  • i Jan Młodożeniec.

Rysunki powstawały od końca lat 50. do lat 70. Wydaje się, że działo się to za czasów Stanisława Töpfera, który zmarł w 1975 r.

Stanisław Töpfer był twórcą i kierownikiem pracowni graficznej Iskier. Chętnie zatrudniał młodych i utalentowanych adeptów Akademii Sztuk Pięknych. Część rysunków opatrzona została podpisami i numerami telefonów autorów, co ułatwiło ich identyfikację. Autorstwo kilku rysunków jednak nadal pozostaje nieustalone.