23.10.2019 / Aktualności, Działalność naukowa, Działo się! Fotorelacje, Muzeum Woli

„Nagroda Prezydenta” rozdana

Prezydent m.st. Warszawy i Muzeum Warszawy po raz czwarty zorganizowało konkurs na najlepsze prace magisterskie i doktorskie dotyczące rozwoju społeczno-gospodarczego stolicy. Konkurs „Nagroda Prezydenta” ma na celu wspieranie zainteresowania młodych badaczy i badaczek rozwojem miasta, a także zaangażowanie ich do współtworzenia jego tożsamości. Laureatów i laureatki poznaliśmy podczas gali, która odbyła się 22 października w nowo otwartym Muzeum Woli – oddziale Muzeum Warszawy.

W tegorocznej edycji konkursu nagrodę główną w kategorii rozpraw doktorskich zdobyła dr inż. arch. Ewa Jarecka-Bidzińska za pracę Praga-Północ w Warszawie jako „dzielnica sztuki” na tle wybranych przykładów z metropolii Europy i Ameryki Północnej, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Krystyny Guranowskiej-Gruszeckiej, promotor pomocniczy dr inż. arch. Agnieszka Starzyk, na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

W kategorii prac magisterskich główną nagrodę przyznano Maciejowi Polakowskiemu za pracę Rolnictwo miejskie w strukturze przestrzennej na przykładzie Warszawy, która powstała pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Krystyny Solarek z Politechniki Warszawskiej.

„Nagroda Prezydenta” to doskonała okazja, żeby przyjrzeć się badaniom prowadzonym na warszawskich uczelniach i docenić ich wkład w rozwój Warszawy. Konkurs organizowany jest od 2016 roku (wcześniej pod nazwą „Dyplomy dla Warszawy”) i ma na celu wspieranie zainteresowania młodych badaczy i badaczek oraz środowiska akademickiego współczesnym rozwojem stolicy.

Na czwartą edycję konkursu wpłynęły prace reprezentujące różnorodne dziedziny nauki.

Wyróżnienia w kategorii rozpraw doktorskich:

• dr Karolina Wlazło-Malinowska za pracę: Światło jako instrument kształtowania nocnego krajobrazu miasta, promotor: dr hab. Jeremi T. Królikowski (SGGW)
  • dr Krystian Malesa za pracę: Rola i koszty utrzymania parków miejskich na przykładzie miasta stołecznego Warszawa, promotorka: dr hab. Joanna Paliszkiewicz (SGGW)
  • dr Łukasz Drozda za pracę: Waloryzacja przestrzeni wytwarzanych społecznie – wnioski dla polskiej polityki miejskiej, promotor: dr hab. Maciej Cesarski (SGH)

Wyróżnienia w kategorii prac magisterskich:

• Agnieszka Przeciszewska za pracę: Wpływ budżetu partycypacyjnego na przestrzeń publiczną Warszawy, promotorka: dr inż. Joanna Dudek-Klimiuk (SGGW)
  • Katarzyna Głownia za pracę: Przetworzenie odpadów ulegających biodegradacji w biogazowni – koncepcja technologiczna dla m.st. Warszawy, promotorka: dr inż. Krystyna Lelicińska-Serafin (PW)
  • Magda Tenbaum za pracę: Wpływ architektury na rozwój jednostki na przykładzie szkoły podstawowej o profilu plastycznym przy ul. Świderskiej w Warszawie, promotorka: dr inż. arch. Ewa Taras-Żebrowska (WSEiZ)

O przyznaniu nagród zadecydowała Kapituła o składzie:

• dr hab. Wiesław Bielawski, prof. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • dr hab. Witold Bielecki, prof. Akademii Leona Koźmińskiego,
  • dr hab. Marek Bryx, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie,
  • dr hab. Anna Fidelus, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
  • dr hab. Mirosław Filiciak, prof. Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS,
  • dr hab. Anna Giza-Poleszczuk, prof. Uniwersytetu Warszawskiego,
  • Ewa Malinowska-Grupińska, Rada m.st. Warszawy,
  • dr hab. Adam Wierzbicki, prof. Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych,
  • Andrzej Trzeciakowski, Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego,
  • dr hab. inż. Krzysztof Urbaniak, Politechnika Warszawska,
  • dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, prof. Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • Marcin Wojdat, Urząd m.st. Warszawy,
  • dr Monika Wróbel, laureatka konkursu Prezydenta m.st. Warszawy na prace dyplomowe związane z rozwojem Warszawy w kategorii prac doktorskich w edycji 2018,
  • dr Magdalena Wróblewska, Muzeum Warszawy.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Fot. Tomasz Brzeziński