27.07.2022 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Muzeum Warszawskiej Pragi, nagrody i wyróżnienia, Wydawnictwa

Nagrody w XVI edycji konkursu – Wierzba

Konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” nagradza muzea, których siedziba znajduje się na terenie województwa mazowieckiego. Wyróżnia najciekawsze wystawy, projekty otwarte i edukacyjne, projekty w kategorii „Muzea w sieci” i „Plakat muzealny” oraz najlepsze wydawnictwa muzealne.

W XVI edycji konkursu o nagrody ubiegały się 134 zdarzenia muzealne z całego Mazowsza. Muzeum Warszawy i Muzeum Warszawskiej Pragi otrzymały po jednym wyróżnieniu i jednej nagrodzie.

Wyróżnienie w kategorii „Wystawa”

Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia” – wystawa o założonej w 1926 roku przez Edwarda Manitiusa na warszawskiej Pradze Wytwórni Zabawek i Wyrobów Zdobniczych, której kuratorkami były Lena Wicherkiewicz i Jolanta Wiśniewska.

Wyróżnienie w kategorii „Projekt edukacyjny”

Miasto tworzą obywatele – spotkania i warsztaty dla uczennic i uczniów szkół, samorządów szkolnych oraz dorosłych. Zorganizowany przez Dział Edukacji Muzeum Warszawy pod kierownictwem Katarzyny Liwak-Rybak.

2 miejsce w kategorii „Wydawnictwo muzealne”

Wstecz. Historia Warszawy do początku” Błażeja Brzostka – licząca niemal 800 stron historia Warszawy.

2 miejsce w kategorii „Muzea w sieci”

„Goool! Czyli sport na Pradze”- słuchowisko dokumentalne ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi i Archiwum Polskiego Radia, którego kuratorką była Anna Mizikowska.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się w BIP Samorządu Województwa Mazowieckiego.