15.03.2022 / Aktualności, Korczakianum, Wydawnictwa

Najnowszy tom pism Janusza Korczaka

Tom XV: Pisma czasu wojny (1939-1942), zamykający edycję Dzieł zebranych Janusza Korczaka, po raz pierwszy w całości prezentuje jego zachowaną spuściznę pisarską z lat II wojny światowej. Okresu szczególnego ważnego dla życia i recepcji postaci oraz dorobku Henryka Goldszmita/Janusza Korczaka.

Książkę kupisz w sklepie Muzeum Warszawy.

Wśród blisko 90 tekstów tylko 2 publikowane były w prasie (1939, 1942). Pozostałe to inedita (maszynopisy, rękopisy): dokumenty, listy oficjalne i prywatne, notatki i brulionowe zapiski, teksty adresowane do dzieci, fragmenty literackie.

Teksty różne dopełnia pisany od maja do początku sierpnia 1942 roku Pamiętnik. Jedno z najważniejszych autobiograficznych świadectw Korczakowskich, w którym zapisał Korczak znamienne słowa:

„Warszawa jest moja i ja jestem jej.
Powiem więcej: jestem nią”

Autentyczny gettowy maszynopis jest w zbiorach Muzeum Warszawy – Korczakianum. Kilka innych pozycji również. Pozostałe przechowywane są m.in. w The Ghetto Fighters’ House Museum w Izraelu i Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.