fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

31.01.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Narody i nacjonalizm – wykłady

Narody i nacjonalizm – wykłady

Kiedy powstały narody?

Czy rację mają moderniści, którzy ich początek datują na koniec XVIII wieku, a jako główne narzędzie konsolidacji wskazują wynalazek drukowanej książki? Czy może początków narodów należy szukać w świecie antycznym? Zwłaszcza w sposobie w jaki Grecy i Rzymianie traktowali kultury, które nie podzielały ich systemu wartości?

Wykłady Narody i nacjonalizm przygotowane przez kulturoznawcę i filmoznawcę Szymona Woźniaka.

Inspirując się tytułem klasycznej już książki Ernesta Gellnera, wyruszymy w podróż do Europy XIX i XX wieku. Pokażemy w jaki sposób państwa wykorzystywały przekonania religijne, mity i alegorie, by unifikować obywateli w obrębie narodu. Omówimy ruch filozoficzno-religijny zwany volkizmem. Prześledzimy, w jaki sposób szlachetne idee patriotyzmu i umiłowania heimatu stworzyły z czasem jedną z najniebezpieczniejszych ideologii – nacjonalizm. Ta konstrukcja ideologiczna nie tylko zatriumfowała w latach trzydziestych. Użyto ją również w celu legitymizacji powojennych rządów Polskiej Partii Robotniczej.

Harmonogram wykładów:

27 maja (sobota), godz. 14:00-15:30
Nacjonalizm w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej

30 marca (niedziela), godz. 14:00-15:30
Triumf nacjonalizmów

26 marca (niedziela), godz. 14:00-15:30
Volkizm i neopoganizm

26 lutego (niedziela), godz. 14:00-15:30
Powstawanie narodów

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w pawilonie Izby Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 30 osób

Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Główna ilustracja: „Ostatnie stulecie odwiecznej walki z sępem germańskim”, pocztówka z 1915 roku, autor nieznany, źródło: Biblioteka Narodowa