15.06.2020 / Akademia Pani Pragi, Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi, Urodziny Pragi

Narodziny Pragi cz.2 — Herb Pragi

Dziś Praga jest częścią Warszawy, a zatem posługuję się tym samym herbem co Warszawa. Herb ten przedstawia Syrenę, trzymającą tarczę i miecz, w czerwonym polu. Jednak w czasach, gdy Praga była osobnym miastem, dysponowała własnym herbem.

Wróćmy do dnia 10 lutego 1648 roku, kiedy Władysław IV podpisywał akt lokacyjny miasta.

Król zwrócił uwagę na herb Pragi, wymalowany na dole dokumentu. Herb składał się z trzech części. Na samej górze ukazany był Domek Loretański unoszony przez trzech aniołów i zwieńczony wizerunkiem Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus. Bezpośrednio pod nim widniał herb Michała Działyńskiego, „Ogończyk”, oraz insygnia biskupie: infuła i pastorał. Na samym dole znajdował się zaś herb kapituły kamienieckiej – dwa klucze oraz miecz, będące symbolami Św. Piotra i Św. Pawła. Całość otaczał wieniec laurowy.

CDN.

Zrób własny HERB 3D

Herb na akcie lokacyjnym został namalowany, ale wy możecie zrobić własny herb w trzech wymiarach!

Pomyślcie o przedmiotach, które was otaczają. Wybierzcie te, które wiążą się z waszymi przeżyciami. Mogą to być pamiątki z wakacji, prezenty, ulubione zabawki. Następnie przygotujcie filc lub inny materiał, z którego zrobicie tarczę herbową. Na koniec rozmieśćcie przedmioty na tarczy. Sfotografujcie swój herb i wyślijcie na profil Muzeum Warszawskiej Pragi na Facebooku!

Oto instrukcja!

Inne artykuły z cyklu Narodziny Pragi: