fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

23.06.2020 / Akademia Pani Pragi, Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi

Narodziny Pragi cz.3 — Królewska pieczęć

Narodziny Pragi cz.3 — Królewska pieczęć

Akt lokacyjny Pragi został już opatrzony królewską sygnaturą. Przed ogłoszeniem aktu pozostała do wykonania tylko jedna czynność. Każdy dokument, który wychodził z kancelarii królewskiej, był opatrzony pieczęcią. Owa pieczęć stanowiła znak rozpoznawczy króla i nadawała moc prawną dokumentowi.

Pracownicy królewskiej kancelarii za pomocą plecionego sznura przytroczyli już do aktu lokacyjnego Pragi blaszaną kapsułę. Królewski sekretarz nalał wosk do kapsuły, a kanclerz ujął w dłoń ciężki tłok pieczętny wykonany ze srebra. Była to pieczęć wielka koronna króla Władysława IV, służąca do pieczętowania najwyższych rangą dokumentów.

Funkcję kanclerza wielkiego koronnego pełnił zaś Jerzy Ossoliński, królewski dworzanin, doświadczony parlamentarzysta i wytrawny dyplomata. Przypieczętowując w imieniu króla akt lokacji Pragi, nie wiedział jeszcze, że za kilka miesięcy sam obejmie stery władzy w Rzeczpospolitej.   

W maju 1648 r. król Władysław zmarł w czasie podróży z Wilna do Warszawy. Było to zaledwie trzy miesiące po narodzinach Pragi.


Teraz czas wykonać własną pieczęć!

Pobierz instrukcję do jej samodzielnego wykonania.

 

Zdjęcie pieczęci Władysława IV – domena publiczna.


Inne artykuły z cyklu Narodziny Pragi: