fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Aktualności

24.04.2015 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy

Nasz człowiek w Pekinie – porcelanowy August III

Nasz człowiek w Pekinie – porcelanowy August III

W Chińskim Muzeum Narodowym w Pekinie trwa właśnie wystawa „Skarby z kraju Chopina”, prezentująca polską sztukę w bardzo szerokim przekroju – od średniowiecza po czasy współczesne. Pojawiły się tam więc m.in. tkaniny i stroje z XVI wieku, obrazy Matejki, Fangora i Nowosielskiego, a także – z czego jesteśmy bardzo dumni – porcelanowa figura króla Augusta III, model z 1741 roku.

Porcelanowa figura króla Augusta III

Dzieło Johanna Joachima Kändlera i Johanna Friedricha Eberleina z Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni zostało na pekińską wystawę wypożyczone ze zbiorów Muzeum Warszawy. Figura jest czasowo zdeponowana w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Król August III przedstawiony jest w typowym stroju sarmackim – w żupanie, kontuszu i wysokich butach, z kołpakiem w ręku. Taki wizerunek Augusta III (pochodzącego z saskiej dynastii Wettinów) obliczony był na pozyskanie przychylności wśród szerokich rzesz szlachty polskiej poprzez odwołanie się do jej emocji narodowych.

Johann Joachim Kändler

Johann Joachim Kändler to bardzo ważna postać w historii europejskiej porcelany – współpracował z miśnieńską manufakturą przez ponad 40 lat i stworzył w tym czasie prawie tysiąc dopracowanych modeli. Prace artysty cieszą się bardzo dużym uznaniem i to w dużej mierze dzięki nim porcelana z Miśni zyskały swą sławę.

Więcej o wystawie w Pekinie można przeczytać na portalu culture.pl.