05.10.2022 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Nie zamykaj oczu. Kino (po)wojenne

Zapraszamy na cykl filmowy „Nie zamykaj oczu. Kino (po)wojenne” przygotowany przez krytyczkę filmową i popkulturową Kaję Klimek.

Filmy, które chcielibyśmy pokazać wpisują się w dwie kategorie: obrazy wojny tworzone na różnych etapach historii kina oraz filmowe wizje, które mierzą się z zagadnieniem pamięci o traumatycznych wydarzeniach.

Tam i wtedy: obrazy wojny

W pierwszej części interesuje nas perspektywa ukazująca doświadczenie wojny, przetrwania, ucieczki oraz próby odnalezienia się w horrorze wojny, które podejmują bohaterowie. To młodzi powstańcy w „Kanał”, członek Sonderkommando w Auschwitz Szaweł w filmie Nemesa, uciekinierzy z transportu w czechosłowackich „Diamenty Nocy”, czy wreszcie młody Salomon Perel u Agnieszki Holland.

Każdy z tych filmów oferuje również zupełnie odmienny sposób opowiadania o losach bohaterów. Język filmowy staje się tutaj równie istotnym wymiarem doświadczania opowieści, jak opowiadana historia.

Harmonogram seansów:

Przed filmami prelekcję wygłosi Kaja Klimek, a po filmach będzie można wziąć udział w dyskusji.

27 października (czwartek), godz. 18:00-21:00
„Kanał”, reż. Andrzej Wajda
POBIERZ BILET

24 listopada (czwartek), godz. 18:00-21:00

„Diamenty nocy”, reż. Jan Němec
POBIERZ BILET

„Syn Szawła”, reż. Laszlo Nemes, 15 grudnia (czwartek)

„Europa, Europa”, reż. Agnieszka Holland

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Dla kogo: dorośli, młodzież, rodziny z dziećmi w wieku od 13 lat wzwyż

Miejsce: Sala Historii w pawilonie Izby Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 30 osób

Kaja Klimek, edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Nieustannie dyskutuje o filmach i serialach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i SWPS, i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej. Prowadzi program Seriale w TVN Fabuła oraz Warsztat Filmowy w Red Carpet TV. W Internecie działa jako Kajutex (YT, FB, IG, TT – jako kajutex.pl).

Zdjęcie: Sławek Pultyn