05.01.2022 / Aktualności, Muzeum Woli

Niech płyną! Inne rzeki Warszawy

Drna, Sadurka, Żurawka, Pólkówka, Bełcząca, Brodnia – to tylko kilka nazw rzek, które meandrowały przez Warszawę. Część z nich już nie istnieje, a niektóre nadal płyną pod ziemią. Dlaczego zniknęły? Tego można dowiedzieć się w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy.

Nowa wystawa „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” otwiera się 20 stycznia 2022 roku.

Wisła i inne rzeki Warszawy

Współcześnie za warszawską rzekę uznawana jest przede wszystkim Wisła. Jednak sieć hydrograficzna Warszawy była – i częściowo wciąż jest – znacznie bogatsza.

Na wystawie „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” opowiedziana została historia licznych warszawskich rzek  – poprzez dawne plany, mapy, grafiki i fotografie. Będzie można prześledzić ich przebieg, poznać biogramy, dostrzec pozostałości i współczesne ślady ukryte w nazwach dzielnic czy ulic. Historyczna sieć wodna nałożona zostanie na współczesną mapę miasta – dosłownie i metaforycznie, przywracając „Inne rzeki Warszawy” pamięci mieszkańców i mieszkanek miasta.

Zanikanie rzek

Część współczesna wystawy zwraca uwagę na istotę naczyń połączonych, jakimi są sieci rzeczne. Degradacja rzek nie tylko znacząco wpływa na środowisko, mikroklimat i zmiany klimatu, ale również na rozwój miast w czasie katastrofy klimatycznej.

Pokazany zostanie m.in. film o Zakolu Wawerskim, jednym z ostatnich podmokłych ekosystemów w obszarze Warszawy czy dokumentacja fotograficzna działań Cecylii Malik i grupy Siostry Rzeki. Artystka od lat angażuje się w ochronę rzek poprzez działania artystyczno-aktywistyczne.

Dowiedz się więcej o wystawie „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”.

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń towarzyszących. Więcej informacji wkrótce.