fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

26.10.2023 / Aktualności, Działalność naukowa, Działo się! Fotorelacje, Muzeum Warszawskiej Pragi

Niematerialna Warszawa

Niematerialna Warszawa

W dniach 16-17 października 2023 roku gościliśmy w Muzeum Warszawskiej Pragi osoby zainteresowane niematerialnym dziedzictwem na konferencji „Niematerialna Warszawa”.

Pierwszego dnia konferencji poznaliśmy doświadczenia oraz przykłady działań miejskich samorządów i muzeów z Belgii, Włoch, Finlandii, Grecji i Turcji.

Drugiego dnia przyjrzeliśmy się doświadczeniom Krakowa i Warszawy, a następnie spotkaliśmy się przy czterech stolikach tematycznych.

Szukaliśmy tematów związanych z dziedzictwem niematerialnym w edukacji, politykach samorządów miejskich, praktykach muzealnych oraz działaniach społecznych. Dzięki temu stworzyliśmy rekomendacje działań do podjęcia w przyszłości, aby temat niematerialnego dziedzictwa częściej pojawiał się w tych obszarach.

Uczestniczki i uczestnicy doświadczyli warszawskiego dziedzictwa niematerialnego. Koncert dało Warszawskiego Combo Taneczne. Poza tym dania kuchni warszawskiej serwowała restauracja Pyzy, flaki gorące.

Konferencja powstała wraz z Zespołem ds. niematerialnego dziedzictwa działającym przy Biurze Kultury m.st. Warszawy.

Z działaniami Zespołu można się zapoznać na stronie: kultura.um.warszawa.pl/niematerialna-warszawa

W planach jest przygotowanie raportu, zbierającego doświadczenia konferencyjne i rekomendacje wypracowane podczas pracy warsztatowej.

Program konferencji: muzeumwarszawy.pl/niematerialna-warszawa/


Konferencja „Niematerialna Warszawa” została objęta honorowym patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Wydarzenie jest jednym z oficjalnych wydarzeń organizowanych z okazji 20. rocznicy uchwalenia Konwencji o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego na świecie.