fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

30.08.2022 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy, Muzeum Woli, Warszawa w kolekcji fotografii współczesnej

Norbert Delman. Warszawa w kolekcji fotografii współczesnej

Norbert Delman. Warszawa w kolekcji fotografii współczesnej

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego zakupiliśmy do zbiorów Muzeum Warszawy film Norberta Delmana.

Film będzie można zobaczyć w Gabinecie Wolskim Muzeum Woli.

Obejrzyj film, w którym Robert Delman opowiada o swojej pracy.

„25 minut przed Anihilacją”

Film „25 minut przed Anihilacją” to 30 minutowa wirtualna podróż przez Warszawę. Film składa się z kolaży zdjęciowych, filmowych (found footage) oraz ścieżki dźwiękowej. Jest narracyjnym oprowadzaniem po mieście, któremu grozi zniknięcie.

Oprowadzanie po mieście trwa około 30 minut. W tym czasie artysta pokazuje widzom Warszawę z osobistego punktu widzenia. Obserwujmy więc perspektywę Warszawiaka, który odnosi się do swojej młodości i dorastania w Warszawie w postkomunistycznym kraju.

Tłem dla filmu jest kolaż zdjęć zniszczonej Warszawy nałożony na panoramę współczesnego miasta. Na tym tle wyświetlają się kolejne sekwencje filmu, a narratorka przeprowadza nas przez miasto.

Film artysty jest apokaliptyczną wizją miasta. Daje perspektywę miasta w obliczu wojny, dzięki czemu film staje się ważnym punktem odniesienia do rozmów i dyskusji o przyczynach i konsekwencjach napięć i konfliktów.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Nazwa zadania: Rozwój kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy.