fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

13.04.2021 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Edukacja dla dorosłych i młodzieży

Nowa miejskość Warszawy. Dyskusje online

Nowa miejskość Warszawy. Dyskusje online

Cykl Nowa miejskość Warszawy to seria cotygodniowych dyskusji online, których uczestnikami będą przedstawiciele różnych środowisk zaangażowanych w przemiany warszawskiej kultury miejskiej – od samorządowców i urzędników, przez naukowców po aktywistów.

Nową dekadę życia Warszawy otworzyła pandemia z rozwijającym się kryzysem klimatycznym w tle. Stara normalność, za którą tęsknimy, nie wróci już w swojej starej formie. Musimy więc wypracować zupełnie nową kulturę miejską dla Warszawy. Jaką? Wskazówki daje nam m.in. Nowy Europejski Bauhaus, czyli nowy projekt kulturowy dla Europy ogłoszony pod koniec zeszłego roku przez Ursulę von der Leyen, szefową Komisji Europejskiej.

Nowy Europejski Bauhaus będzie ruchem społeczno-kulturowym towarzyszącym europejskiemu Nowemu Zielonemu Ładowi i budującym nową europejską zieloną estetykę i kulturę zrównoważonego, niewykluczającego nikogo rozwoju miejskiego.

Czym może być dla Warszawy ten nowy system wartości? I jak mają się do niego warszawskie przedmioty kształtujące charakter naszego życia publicznego w przestrzeniach publicznych? Czy ich rola i znaczenie powinny zmienić się w najbliższej dekadzie ze względu na galopujący kryzys klimatyczny i kolejne kryzysy społeczne? Beton, ostrze, samochód, ławka, lada, budynek, śmieć, laska i wózek – czy nasze podejście do nich ma znaczenie globalne? Jakie ma znaczenie lokalne?

Zastanowimy się wspólnie nad społeczną funkcją publicznych przedmiotów warszawskich i ich rolą w kształtowaniu nowej, zrównoważonej i zdrowszej dla nas wszystkich kultury naszego miasta.


W czwartki od 29 kwietnia do 1 lipca o 18.30 zapraszamy na spotkania online prowadzone przez Martę Żakowską na Facebooku Muzeum Warszawy.

29 kwietnia
Nowa miejskość Warszawy: Nowy Europejski Bauhaus dla stolicy
Goście: Hubert Trammer, Marlena Happach

6 maja
Nowa miejskość Warszawy: Budynek
Goście: Martyna Obarska, Zbigniew Maćków

13 maja
Nowa miejskość Warszawy: Beton
Goście: Jan Mencwel, Michał Olszewski

20 maja
Nowa miejskość Warszawy: Ostrze
Goście: Małgorzata Kuciewicz, Justyna Glusman

10 czerwca
Nowa miejskość Warszawy: Laska i wózek
Goście: Kamil Kowalski, Agnieszka Labus

17 czerwca
Nowa miejskość Warszawy: Ławka
Goście: Anna Wieczorek, Magda Kubecka

24 czerwca
Nowa miejskość Warszawy: Lada
Goście: Michał Augustyn, Katarzyna Wrońska


Sprawdź również: