28.05.2021 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy

Nowe eksponaty w Gabinecie Sreber

Zbiór sreber Muzeum Warszawy powiększył się o kolejne niezwykłe przedmioty. Dzięki dofinansowaniu z NIMOZ zakupiliśmy cztery srebra z warsztatu Karola Filipa Malcza: cukiernicę, parę świeczników, zestaw sztućców obiadowych (18 sztuk) i lustro toaletowe zwieńczone herbem hrabiów Bnińskich.

Srebra trafiły w ręce naszych konserwatorów. Po ich starannym oczyszczeniu, tak by mogły lśnić pełnym blaskiem, wszystkie przedmioty trafią na wystawę główną. Będzie można ocenić ich urodę już z końcem lipca bieżącego roku, w Gabinecie Sreber i Platerów Warszawskich. Lustro zawiśnie na ścianie, będzie więc można zarówno przyjrzeć się z bliska jego oprawie, jak i się w nim przejrzeć.

Nowe nabytki znakomicie uzupełniają bogatą malczowską kolekcję prezentowaną w Muzeum Warszawy. Srebra z warsztatu Karola Filipa Malcza należą do najpiękniejszych i najstaranniej opracowanych warszawskich XIX wiecznych wyrobów złotniczych. Wszystkie zakupione przedmioty w pełni potwierdzają opinię o Malczu, jako o jednym z najwybitniejszych warszawskich złotników.

Zakup dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych.

Logotyp NIMOZ

Zdjęcie główne: Cukiernica skrzynkowa
Karol Filip Malcz
Warszawa 1859