30.06.2017 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy

Projekty sreber i brązów w kolekcji Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup 78 projektów warsztatowych warszawskiej wytwórni Bracia Łopieńscy. Jest to jedna z najstarszych – do dzisiaj istniejących – warszawskich firm brązowniczych. Założona została w 1862 roku przez Jana Łopieńskiego, a następnie była prowadzona przez jego spadkobierców.

Projekty warsztatowe pozostawały cały czas w rękach rodziny. Oprócz rysunków i projektów – wykonanych na kalce lub papierze – dodatkowo nabyty został druk dyplomu oraz jego projekt. Na wielu egzemplarzach zachowały się pieczęcie firmowe oraz  zapiski warsztatowe, w tym wymiary, komentarze, daty. Większość zbioru pochodzi z pierwszej ćwierci XX wieku, ale są też egzemplarze z końca XIX wieku.

Jest to zespół zróżnicowany zarówno pod względem zakresu tematów, jak i stylistyki. Szczególnie piękne i warte uwagi są rysunki, przedstawiające obiekty złotnicze: imbryki, talerze, dzbanki oraz brązownicze, takie jak: klamki, okucia, świeczniki.

Zdjęcie główne: projekty warsztatowe z wytwórni Bracia Łopieńscy, obiekt przed konserwacją, fot. Muzeum Warszawy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Kolekcje Muzealne 2017.

Zadanie: Zakup kolekcji projektów warsztatowych warszawskiej wytwórni Bracia Łopieńscy.