12.09.2019 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku

Nowości z list UNESCO – nowy cykl wykładów w Centrum Interpretacji Zabytku

Na listach światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się już 1121 wpisów. Swoje miejsce zajmują tu najważniejsze dla ludzkości dobra kultury i przyrody.

Co roku na spotkaniu Komitetu Światowego Dziedzictwa zapadają decyzje o dodaniu lub rozszerzeniu miejsc pretendujących do listy, wpisie lub wykreśleniu miejsc znajdujących się na liście zagrożonych a w ostateczności wykreśleniu z list. W 2019 roku 43 sesja UNESCO odbyła się w Baku w Azerbejdżanie. Tam właśnie zdecydowano o dodaniu kolejnych 29 miejsc i rozszerzeniu jednego z nich.

Podczas naszego nowego, comiesięcznego cyklu spotkań chcemy przybliżyć wybrane z nich, wśród nich rejon Włoch, w którym produkuje się Prosecco, miasto Babilon oraz kopalnie krzemienia pasiastego i neolityczne osady w Krzemionkach.

24 września (wtorek), godz. 18.30-20.00 | kup bilet
Conegliano i Valdobbiadene – wzgórza Prosecco. Wykład z degustacją

Północno-wschodni region Włoch to część winnego krajobrazu obszaru produkcji wina Prosecco. Jest to trudny, wyżynny teren, który ludzie przez wieki dostosowywali do swoich potrzeb. Krajobraz powstały na zboczach wzgórz tworzą małe działki, na których sadzi się winorośl potrzebną do wyprodukowania jednego z popularniejszych rodzajów wina – Prosecco.

Od XVII wieku zaczął powstawać szczególny krajobraz przypominający szachownicę, składający się z rzędów winorośli równoległych i pionowych do stoków. W XIX wieku technika szkolenia winorośli Bellussera przyczyniła się do zestetyzowania cech krajobrazu regionu.

Podczas spotkania dr Michał Bardel przybliży specyfikę regionu i wyjaśni, dlaczego podjęto decyzję o umieszczeniu go na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Będzie to również doskonała okazja do skosztowania 3 różnych rodzajów Prosecco.

Dr Michał Bardel jest dziennikarzem i nauczycielem akademickim, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Czas Wina, jurorem w międzynarodowych konkursach winiarskich, kierownikiem studiów podyplomowych z wiedzy o winie w Collegium Civitas. Wydał m.in. książkę Zbrodnia i wino. Sensacyjny przewodnik po winach świata oraz (z W. Gogolińskim) dwa tomy Wiedzy o winie.

29 października (wtorek), godz. 18.30-20.00 | kup bilet
Architektura Franka Lloyda Wrighta. Wykład

W lipcu 2019 roku komitet UNESCO wpisał na listę Światowego Dziedzictwa osiem budynków zaprojektowanych przez słynnego amerykańskiego architekta, Franka Lloyda Wrighta. Wyróżnione realizacje to zaledwie niewielki procent jego dorobku, jednak oddają główne aspekty i etapy jego twórczości.

Wright znany jest z projektów domów preriowych z początku XX wieku, prób stworzenia dostępnego budownictwa mieszkaniowego (Usonian houses) oraz ikony tzw. architektury organicznej, takich jak Fallingwater (Dom nad Wodospadem) czy nowojorskie Muzeum Solomona R. Guggenheima.

Przyglądając się poszczególnym realizacjom, spróbujemy zdefiniować, na czym polega specyfika jego projektów i jaką odegrały rolę w kształtowaniu krajobrazu architektonicznego Stanów Zjednoczonych.

Aleksandra Kędziorek to historyczka sztuki i architektury, kuratorka. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Prowadzi badania na temat polskiej architektury modernistycznej, którą promuje poprzez wystawy i publikacje w Polsce i na świecie. Była współkuratorką podróżującej wystawy „Oskar Hansen. Forma Otwarta”; kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie; współredaktorką książek i artykułów.