fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

31.08.2019 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum Warszawskiej Pragi

Praga do zamieszkania

Praga do zamieszkania

Zapraszamy na nowy cykl spacerów po sercu prawobrzeżnej Warszawy – Praga do zamieszkania! Przejdziemy się po nowych inwestycjach mieszkaniowych w obrębie Pragi. Skupimy się na pięciu punktach dzielnicy, które zmieniały się na naszych oczach.

Opowieści, które usłyszycie w czasie spacerów, połączą przeszłość tych miejsc z wizją ich przyszłości. Spacery odbędą się tu i teraz, dlatego odczytamy na nich wszelkie znaki i odniesienia do tego, co było, co jest i co będzie. Odrestaurowanie, zaprojektowanie, przebudowanie i zbudowanie niektórych obiektów od nowa pozwala zachować pewną ciągłość praskiego genius loci. Mimo ciągłych zmian, duch miejsca zawsze tworzył (i nadal tworzy!) spójną tożsamość – czuć tu miasto w mieście, które zachowuje pewną odrębność od lewobrzeżnej Warszawy.

Praga ma piękną historię pisaną historiami rodzin i osób, które – często z powodów materialnych, lecz nie tylko – zdecydowały się żyć nie w samej Warszawie, ale blisko niej. Praga ma swoich bohaterów, swoje historyczne wydarzenia, a na jej terenie znajdują się nawet ślady najstarszego siedliska zbudowanego przez człowieka na terenie dzisiejszej Warszawy.

Spacery poprowadzi Katarzyna Ratajczyk, Smart Guide to Warsaw, licencjonowana przewodniczka po Warszawie. Z wykształcenia filmoznawczyni. Z zawodu specjalistka od brandingu i strategii. Pracowała w międzynarodowych agencjach reklamowych, a przez 7 lat (2007-13) była dyrektorem Biura Promocji Miasta w warszawskim ratuszu i w tym czasie przygotowywała prezentację Warszawy na targach inwestycyjnych MIPIM w Cannes i EXPO REAL w Monachium, dzięki czemu zna przebieg wielu przedsięwzięć deweloperskich w naszym mieście. To także za jej sprawą stanęły w mieście ławeczki na szlaku Chopina. Warszawa to przede wszystkim jej hobby. Jej druga pasja to propagowanie ekologicznego stylu życia.

Kalendarium spotkań:

7 września (sobota), godz. 11.30–13.00
Spacer „Praga do zamieszkania. Soho”
Start: ul. Grochowska 316. Pełny opis wydarzenia
Bilet: 1 zł dostępny w Muzeum i online

15 września (niedziela), godz. 11.30–13.00
Spacer „Praga do zamieszkania. Koneser”
Start: ul. Targowa 50/52. Pełny opis wydarzenia
Bilet: 1 zł dostępny w Muzeum i online

19 października (sobota), godz. 11.30–13.00
Spacer „Praga do zamieszkania. Port Praski”
Start: Urząd Stanu Cywilnego, ul. ks. Ignacego Kłopotowskiego 1/3. Pełny opis wydarzenia
Bilet: 1 zł dostępny w Muzeum i online od 30 września

20 października (niedziela), godz. 11.30–13.00
Spacer „Praga do zamieszkania. Bohema” 
Start: ul. Szwedzka 2. Pełny opis wydarzenia
Bilet: 1 zł dostępny w Muzeum i online od 30 września

3 listopada (niedziela), godz. 11.30–13.00
Spacer „Praga do zamieszania. Budynki komunalne i TBS-y”
Start: ul. Mińska 52/54. Pełny opis wydarzenia
Bilet: 1 zł dostępny w Muzeum i online od 30 września


Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Logo Zakochaj się w Warszawie i programu Na_prawa Warszawa