fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wystawy

Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Opakowań Firm Warszawskich

Pudełko po papierosach W-Z, MHW 25573

Pudełko po papierosach W-Z

Tekturowe opakowanie po papierosach W-Z, z zachowaną banderolą akcyzy, jest świetnym przykładem wzornictwa i maniery, charakterystycznych w naszym kraju dla wczesnych lat pięćdziesiątych XX wieku. Popularność, jaką cieszyło się wówczas palenie papierosów, sprawiła, że ich opakowania były ważnym nośnikiem propagandowej informacji. Palili prawie wszyscy – młodzież, starsi, kobiety, inteligenci, robotnicy, dlatego przekaz miał szansę dotrzeć do wielu odbiorców. Tuż po zakończeniu wojny w 1945 roku i na początku lat pięćdziesiątych, kiedy odbudowywano zrujnowaną Warszawę, słynne było hasło: Cały naród buduje swoją stolicę. Opakowania papierosów znakomicie nadawały się, by rozpropagować ideę wspólnego wysiłku. Pudełko po papierosach W-Z jest tego najlepszym przykładem.

Na jego froncie, w syntetyczny sposób, za pomocą dwukolorowej grafiki, przedstawiono nowy symbol odrodzonej Warszawy – trasę szybkiego ruchu Wschód-Zachód. Jej budowa była jedną z pierwszych i największych inwestycji komunikacyjnych powojennej Warszawy. Trasa biegła przez Wolę, Śródmieście oraz Pragę Północ. Budowę rozpoczęto w październiku w 1947 roku, a ukończono 22 lipca 1949 roku, w dniu Narodowego Święta Odrodzenia Polski, przypadającego w rocznicę ogłoszenia Manifestu Komitetu Wyzwolenia Narodowego (1944), który ustanawiał nowy porządek polityczny w Polsce. Wizerunek trasy W-Z był wielokrotnie i chyba najczęściej wykorzystywany w celach propagandowych.

Na pudełku widnieje nie tylko wiadukt trasy, ale także odremontowany i otwarty wraz z nią Pałac pod Blachą oraz warszawskie ikony – kolumna króla Zygmunta III Wazy i wieża kościoła Świętej Anny, a także sylweta kamienic przy Placu Zamkowym.

Pudełko po papierosach W-Z
WROCŁAWSKA FABRYKA PAPIEROSÓW
WROCŁAW; PO 1949
TEKTURA, PAPIER, DRUK, WYRÓB FABRYCZNY
MHW 25573
7,1 × 6 × 1,8 CM
MHW 25573

Fotografia: