fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wystawy

Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Medali

Medal „Latawiec”, MHW 29319

Medal „Latawiec”

Latawiec Magdaleny Dobruckiej, jednej z czołowych polskich medalierek, jest znakomitym przykładem indywidualnej twórczości artystów uprawiających medalierstwo w bardziej tradycyjnej i szlachetniejszej od bicia stemplem technice odlewu.

W przeciwieństwie do medali powstających na zamówienie, pełniących rolę dokumentacyjną, tak zwane medale artystyczne, autorskie pozwalają na swobodę w wyborze tematu, interpretacji przedstawień oraz doborze kształtu czy nowych efektów plastycznych i malarskich. Współczesny medal autorski przestał być zwartym, niewielkim krążkiem, o dwustronnym płaskim reliefie. Nurt artystyczny przyniósł zasadniczą zmianę zacierając granicę między medalem, medalionem i małą formą rzeźbiarską.

W odróżnieniu od medali oficjalnych wręczanych jako pamiątki, upominki i nagrody, prace autorskie tworzone z wewnętrznej potrzeby artysty pokazywane są głównie na wystawach, trafiają do zbiorów muzealnych oraz do kolekcji prywatnych.

Trudno w tych artystycznych realizacjach poszukiwać warszawskiej tematyki, choć zdarzają się wyjątki. Niezwykle osobiste, powstające pod wpływem przeżyć artysty, jego doświadczeń i refleksji nad życiem, często są trudno zrozumiałe dla odbiorcy. Taki jest też Latawiec mieszkającej i tworzącej w Warszawie Magdaleny Dobruckiej, absolwentki Wydziału Rzeźby w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczennicy i asystentki prof. Zofii Demkowskiej.

Dynamicznie przedstawiona na medalu postać kobiety jest alegorią niekończących się ludzkich dążeń, pogoni za marzeniami, które jak latawce ulatują w dal i których nie można zrealizować. Elementy rzeźbiarskie postaci wykraczające poza płaszczyznę medalu, kontrast dynamicznej sylwetki z gładką powierzchnią tła potęgują wrażenie ruchu i wzmagają dramatyzm przedstawienia. Niezwykle efektowny rzeźbiarsko medal stanowi przykład połączenia nowoczesności i najlepszych tradycji w sztuce medalierskiej. Odlany, jak większość medali autorskich, jednostkowo podnosi rangę muzealnej kolekcji współczesnej sztuki medalierskiej.

Medal Latawiec
MAGDALENA DOBRUCKA
WARSZAWA; 2006
BRĄZ, ODLEW
MHW 29319
ŚR. 16,2 CM, GŁ. 2,6 CM
MHW 29319


Fotografia: