13.11.2023 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

„Obrazy wojny”: nowy cykl filmowy Izby Pamięci

W ramach cyklu Obrazy wojny zobaczymy m.in. relacje Niemców, którzy jako chłopcy zostali wysłani do Warszawy celem tłumienia Powstania; widoki, które ujrzeli żołnierze amerykańscy zaraz po wyzwoleniu obozu w Buchenwaldzie; unikalne zdjęcia lotnicze zburzonej stolicy Polski oraz wspomnienia żołnierzy Armii Krajowej.

Podczas comiesięcznych spotkań w Izbie Pamięci zaprezentujemy Państwu niezwykły dokument ukazujący wybrany fragment historii drugiej wojny światowej.

Harmonogram seansów:

25 listopada (sobota), godz.16:00-18:00
Zejść na ziemię, reż. Michał Nekanda-Trepka, Polska 2012 r., 44 min.
Gość specjalny: Zygmunt Walkowski, scenarzysta filmu.

13 stycznia (sobota), godz.15:00-16:00
Akowcy, reż. Krzysztof Nowak-Tyszowiecki, Polska 1999 r., 50 min.

10 lutego (sobota), godz.15:00-16:00
Panteon. Cmentarz wojskowy w Warszawie, reż. Marek Widarski, Polska 2011 r., 45 min.

9 marca (sobota), godz.15:00-16:00
Polskie Państwo Podziemne 1939-1945, reż. Andrzej Sapija, Polska 2002 r., 62 min.

13 kwietnia (sobota), godz.15:00-15:45
Młyny śmierci, reż. Billy Wilder, Hanuš Burger, USA 1945 r., 22 min.
Prelekcja: „Wojenne losy Billy’ego Wildera” (Szymon Woźniak), 23 min.

Prowadzenie: Szymon Woźniak, kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w Izbie Pamięci.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

Zdjęcie: Powstańcy oglądający zdjęcia, wrzesień 1944, Sylwester Braun ps. Kris, Muzeum Warszawy