fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

15.05.2023 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Rzemiosło na Pradze

Obsługa maszyny do szycia

Obsługa maszyny do szycia

Jeśli masz maszynę do szycia, to na pewno masz też dużo pytań. Jak z nią postępować, by służyła długo i bezproblemowo?

Kuratorka Pracowni Rzemieślniczej (PraRzemka), Katarzyna Chudyńska – Szuchnik zapytała o to doświadczonego mechanika. I tak powstał instruktaż, który odbył się zakładzie napraw maszyn do szycia.

Szkolenie z obsługi maszyny do szycia to cztery odcinki. Dzięki niemu dowiesz się:

  • jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia maszyn,
  • jak powstaje ścieg,
  • jak prawidłowo nawlekać maszynę i mocować igłę,
  • jakie są powody pętelkowania,
  • jakie są grubości igieł i rodzaje nici,
  • na czym polega skuteczne oliwienie maszyny,
  • jak samodzielnie czyścić łożyska chwytaka i kanalików w ząbkach.

Szkolenie prowadzi inż. Jerzy Warszawski, który naprawia różnego rodzaju maszyny i prowadzi ostatni czynny zakład na terenie prawobrzeżnej Warszawy. Jego dane kontaktowe znajdziecie na Mapie Rzemieślników: Mapa praskich rzemieślników. Praga Południe (format B2,plik PDF, 1KB).

Inżynier Jerzy Warszawski

Ukończył mechanikę precyzyjną na hiszpańskim Univesridad Complutense, a mechanikę maszyn przemysłu szwalniczego oraz przemysłu tekstylnego poznał na studiach podyplomowych w ramach stypendium od Chrysler Canada. Po powrocie do Polski od 2005 roku prowadził zakład naprawy maszyn na Grochowie, a obecnie na terenie dzielnicy Wawer.


Szkolenie powstało w ramach programu wydarzeń Pracowni Rzemieślniczej PraRzemka w Muzeum Warszawskiej Pragi w kwietniu 2023 roku.

Realizacja nagrania, zdjęcia: Krzysztof Gajewski

Produkcja i koordynacja: Katarzyna Chudyńska – Szuchnik

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych.