fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

13.08.2020 / Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi

Ochotnicy z Pragi podczas Bitwy Warszawskiej

Ochotnicy z Pragi podczas Bitwy Warszawskiej

Dokładnie 100 lat temu, w piątek 13 sierpnia, przed gmachem dzisiejszego Liceum Władysława IV uformowała się kolumna kilkuset żołnierzy.

Był to batalion 236 pułku piechoty składający się z ochotników, głównie uczniów i studentów. Dowodził nimi porucznik Stanisław Matarewicz. Opuszczali szkołę, która przez kilkanaście dni służyła im za koszary.

Żegnani przez mieszkańców Warszawy, pieszo wyruszyli w stronę Ossowa, gdzie przebiegała linia frontu. Tam dołączyli do wyczerpanych bojem żołnierzy 36 pułku piechoty Legii Akademickiej. Dzień później wzięli udział w zwycięskiej bitwie o Ossów i Leśniakowiznę. Walka została okupiona olbrzymimi stratami. Po przeformowaniu żołnierze ochotnicy kontynuowali swoją służbę w walce z bolszewikami.

Pocztówka ze zdjęciem budynku od strony ulicy. Przy ulicy ciąg drzew.

Batalion w czasie bitwy

Batalion 236 pułku piechoty został stworzony w ramach Armii Ochotniczej zorganizowanej przez gen. Józefa Hallera. W całej Polsce na apel o wstępowanie do wojska odpowiedziało ponad 100 tysięcy osób.

Kilka dni wcześniej batalion otrzymał z rąk leciwych powstańców styczniowych pamiątkowy sztandar z okresu insurekcji. Jednostka przyjęła jednocześnie imię Weteranów 1863 roku. Rolę duchowego opiekuna batalionu wziął na siebie 27 letni kapłan, ksiądz Ignacy Skorupka. Kapelan wyruszył z żołnierzami na front. Zginął w bitwie o Ossów. Został pochowany na Powązkach. Jego śmierć stała się jednym z symboli obrony Warszawy.

Opracował: Adam Lisiecki, Muzeum Warszawskiej Pragi