fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

03.10.2022 / Aktualności, Działo się! Fotorelacje, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Odwiedź Izbę Pamięci!

Odwiedź Izbę Pamięci!

2 października, w Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy uroczyście zainaugurowaliśmy razem z Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskiego oraz Wandą Traczyk-Stawską otwarcie Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Poznaj misję Izby Pamięci.

Godziny otwarcia: wtorek—niedziela 14:00—18:00

Izba Pamięci powstała z inicjatywy Wandy Traczyk-Stawskiej.

To zwieńczenie dziesiątek lat starań powstanki i działaczki, która rozkaz zadbania o pochowanych na cmentarzu na Woli otrzymała od swojego dowódcy, Stefana Berenta ps. Steb.

Tu leży ponad 104 tysiące osób. Ich głosem ma być ten cmentarz i ta Izba Pamięci. Ona ma wołać na cały świat „Nigdy więcej wojny!” – mówiła inicjatorka budowy Izby, podczas uroczystości – Spójrzcie, jaki piękny jest świat! On zginie przez wojny. Dlatego wołam do opinii publicznej na całym świecie: zróbcie wszystko, żeby nie było III wojny światowej. Pomóżcie Ukrainie!

Przeczytaj przesłanie Wandy Traczyk-Stawskiej.

Wystawa czasowa w Sali Świadectw prezentuje mapę lewobrzeżnej Warszawy z lotu ptaka, która ukazuje skalę zniszczenia miasta.

Przeczytaj więcej o wystawach.

Mapa jest podstawą instalacji, na której zaznaczone zostały poświadczone w źródłach historycznych miejsca egzekucji i tymczasowych grobów ludności cywilnej i Powstańców. Ten symboliczny gest jest formą ich upamiętnienia, unaocznia skalę ludzkiej tragedii.

Mur Pamięci składa się z 93 240 mosiężnych tabliczek z nazwiskami 62 tysięcy zidentyfikowanych osób, które zginęły podczas powstania warszawskiego. Na pozostałych, pustych, sukcesywnie dopisywane będą nazwiska poległych.

Lista nazwisk umieszczonych na Murze Pamięci będzie niebawem dostępna na stronie internetowej Muzeum Warszawy. Zarówno Mur Pamięci, jak i internetowy rejestr będą uzupełniane wraz z postępującymi badaniami, co roku podczas uroczystości 2 października – Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

Zdjęcia: Jakub Celej

Zielone Ścieżki wokół Izby Pamięci na Woli

Otwarciu Izby Pamięci towarzyszy publikacja „Zielone Ścieżki wokół Izby Pamięci na Woli”. To przewodnik po okolicach nowego oddziału Muzeum Warszawy, który wraz z dołączoną do książki mapą przybliża czytelnikom historię cmentarza na Woli oraz jego okolic.