07.08.2018 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy

Odznaki, żetony i medale nagrodowe

W 2018 roku do zbiorów Muzeum Warszawy zakupiono, dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy, kolekcję 56 odznak, żetonów i medali nagrodowych powstałych w znanych warszawskich zakładach grawersko-medalierskich w okresie od drugiej połowy XIX wieku do lat 30. XX wieku.

Odznaka Warszawskiego Klubu Wioślarek

Kolekcja tworzona była od lat 60. XX wieku przez trzy pokolenia rodziny Popielarskich, którzy w sposób planowy włączali do niej obiekty unikatowe, wyróżniające się wysokim poziomem artystycznym.

Przeważająca część tworzących ją obiektów pochodzi z pierwszej ćwierci XX wieku. Kilka powstało w drugiej połowie wieku XIX. Najmłodszy pochodzi z 1938 roku.

Odznaka nagrodowa Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów

Walorem kolekcji jest różnorodność tematyczna. Dokumentuje ona bowiem niemal wszystkie dziedziny życia Warszawy, zarówno wydarzenia polityczne, gospodarcze, społeczne, jak i kulturalne, upamiętnia działalność organizacji i stowarzyszeń o różnym charakterze oraz ich członków, mieszkańców miasta.

Tworzące kolekcję niewielkie w rozmiarze obiekty, przyciągają uwagę dbałością o szczegół i precyzją wykonania, będąc świadectwem kunsztu ich twórców.

Nowe nabytki będzie można oglądać do końca roku w przestrzeni wystawy głównej Rzeczy warszawskie.

Medal pamiątkowy z okazji srebrnego wesela Emilia i Eugenii Wedlów
Odznaka czeladnika Zgromadzenia Kotlarzy Miedzi
Odznaka pamiątkowa członków Wydziału Pomocy dla Ludności m. st. Warszawy

Zdjęcie główne: Odznaka Straży Obywatelskiej Okręgu X Nowo-Świeckiego (Tamka 37), Stanisław Lipczyński, Warszawa 1915, metal, emalia, 36×27 mm, MHW 30638, fot. A. Czechowski, A. Niakrasau

Zadanie: Zakup kolekcji falerystycznej do zbiorów Muzeum Warszawy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu: Kolekcje Muzealne 2018.