02.04.2024 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Korczakianum, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli

Opieka, samopomoc, opór. Wolskie społeczności

Wydarzenia, podczas których przyjrzymy się ideom i sposobom społecznej samoorganizacji.

W trakcie wykładów, warsztatów i spacerów przypomnimy, gdzie i jak działały instytucje opiekuńcze, funkcjonujące na wielokulturowej Woli przed II wojną światową, szczególną uwagę poświęcając społeczności żydowskiej.

Porozmawiamy o wcielaniu w życie idei spółdzielczości, przedsiębiorczości i demokratyzacji. Przywołamy także historie oporu cywilnego i strategii przetrwania w czasie okupacji.

Wydarzenia są współorganizowane przez Muzeum Woli oraz Izbę Pamięci, Korczakianum i Muzeum Warszawskiej Pragi. W pierwszej odsłonie skupimy się przede wszystkim na Woli, w kolejnych miesiącach nie zabraknie też przykładów z innych części miasta.

Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych biletów.

11 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Zorganizowane społeczeństwo – o pewnym Domu z ulicy Krochmalnej. Spotkanie z Martą Ciesielską w Korczakianum (ul. Jaktorowska 6)

20 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Kobiety w getcie: opór cywilny i zbrojny. Spacer z Jagną Koftą