11.10.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum Warszawskiej Pragi
Opowiem Ci historię
Lubisz Warszawę i opowiadanie historii?
Chcesz lepiej poznać okolice Starówki lub Pragi?
„Opowiem Ci historię” to projekt dla Ciebie! Dołącz do wolontariatu Muzeum Warszawy. Gwarantujemy ciekawe i merytoryczne zajęcia, możliwość pracy z publicznością oraz stałą współpracę z zespołem Muzeum.
Przygotowaliśmy dwie ścieżki dla przyszłych muzealnych opowiadaczy i opowiadaczek. Każda z nich została pomyślana tak, by skoncentrować się na konkretnym fragmencie miasta i lokalnej historii Warszawy.
Podczas trwania projektu:
- poznasz Muzeum Warszawy i Muzeum Warszawskiej Pragi,
- dołączysz do grona muzealnych opowiadaczek i opowiadaczy i wraz z nami będziesz opowiadać o Warszawie – jej dawnej i najbliższej historii,
- przygotujesz i dopracujesz pod okiem ekspertów swoją własną historię,
- weźmiesz udział w cyklu bezpłatnych zajęć dotyczących m.in. storytellingu czy warsztatu reporterskiego,
- zaprezentujesz przygotowaną przez siebie opowieść podczas finałowego wydarzenia w Muzeum,
- zdobędziesz doświadczenie w wystąpieniach publicznych i pracy przewodnickiej.
Warunku uczestnictwa
Do udziału zapraszamy osoby, które ukończyły 16 lat i mają czas, aby spotykać się z nami cyklicznie w listopadzie i grudniu (harmonogram spotkań w ramach wybranej ścieżki poniżej).
Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w programie powstanie zespół wolontariuszy i wolotariuszek, którzy będą współpracować z nami na stałe.
Zgłoszenia
Wszystkich zainteresowanych udziałem w programie zapraszamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego preferowanej ścieżki do 23 października.
Rezerwujemy sobie prawo wyboru zgłoszeń i odezwiemy się do wybranych osób.
Ścieżka na Starym Mieście
Ścieżka Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta – wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Październik
28 październik (sobota), godz. 11.00-14.00
Spotkanie organizacyjne, oprowadzanie po Muzeum Warszawy, prowadząca Monika Michałek
Listopad
4 listopada (sobota), godz. 11.00- 14.00
Moja opowieść – zajęcia z opowiadania i tworzenia własnych opowieści oraz praca z obiektem muzealnym w kontekście interpretacji dziedzictwa, prowadzenie Adam Markuszewski i Monika Michałek
18 listopada (sobota), godz. 11.00-14.00
Jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami w pracy z publicznością, prowadząca Alicja Krystyniak-Laskowska
25 listopada (sobota), godz. 11.00-14.00
Moja opowieść – dalsza praca nad tekstem opowieści, prowadzący Adam Markuszewski
Grudzień
2 grudnia (sobota), godz. 11.00-14.00
Moja opowieść – praca z opowieściami na ekspozycji – praca z głosem i ciałem podczas opowiadania, prowadzący Adam Markuszewski
9 grudnia (sobota), godz. 11.00-14.00
Moja opowieść – próba generalna, prowadzący Adam Markuszewski
16 grudnia (sobota), godz. 12.00-16.00
Świąteczne opowieści w Muzeum Warszawy – finał wydarzenia
Adam Markuszewski – trener i opowiadacz. Od 2015 roku członek Grupy 501, z którą wielokrotnie występował. Uczestnik warsztatów z wieloma opowiadaczami i opowiadaczkami w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania. Prowadził warsztaty m.in. dla innych opowiadaczy i opowiadaczek na Taborze opowiadaczy, ZHP, Uniwersytetu Ludowego w Wolinie czy muzeum w Jarosławiu. Prowadzi profil na Instagramie Rośnij z opowieścią. Przez kilka lat pracował jako koordynator i trener w projektach Centrum Edukacji Obywatelskiej bazujących na zasobach społeczności lokalnych.
Alicja Krystyniak-Laskowska – Ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz całościowe IV-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Na co dzień pracuje jako psycholog psychoterapeuta dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Prowadzi seminaria i ćwiczenia w Szkole Psychoterapii Dzieci i Młodzieży. Współprowadzi także grupy interpersonalne i terapeutyczne.
Monika Michałek – pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Warszawy i przewodniczka miejska z wieloletnim stażem. Absolwentka podyplomowych studiów Collegium Civitas Historia sztuki. Interpretacje. Certyfikowana przewodniczka sieci Interpret Europe, zajmującej się interpretacją dziedzictwa. Wielbicielka architektury miasta i jej nieoczywistego uroku. Zawodowo zajmuje się edukacją dzieci i dorosłych, poszukuje ciekawych i alternatywnych form opowiadania historii i pracy z opowieścią.
Ścieżka na Pradze
Ścieżka Muzeum Warszawskiej Pragi na Pradze-Północ – wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Październik
28 października (sobota), godz. 11.00-13.00
Spotkanie organizacyjne i wprowadzające
Listopad
4 listopada (sobota), godz. 10.00-13.00
Inne sposoby opowiadania o mieście: spacery improwizowane, prowadzenie Karina Krystosiak i Franciszek Płóciennik
18 listopada (sobota), godzi. 9.00-14.00
19 listopada (niedziela), godz. 9.00-14.00
Inne sposoby opowiadania o mieście: interpretacja dziedzictwa, prowadzący Adam Pisarek
23 listopada (czwartek), godz. 17.00-19.00
Specjalne oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum Warszawskiej Pragi, prowadząca Jolanta Wiśniewska
25 listopada (sobota), godz. 10.00-15.30
- godz. 10.00-13.00
Inne sposoby opowiadania o mieście: wprowadzenie do warsztatu reporterskiego, prowadząca Dorota Borodaj - godz. 13.30-15.30
Wykład o architekturze i rozwoju Pragi, prowadząca Ewa Ziajkowska
Grudzień
7 grudnia (czwartek), godz. 18.00-20.00
Dalsze ścieżki współpracy i podsumowanie cyklu warsztatów
Styczeń 2024 roku
11 stycznia 2024 roku (czwartek), godz. 18.00-20.00
Prezentacja opowieści szerszej publiczności
Dorota Borodaj – dziennikarka, autorka reportaży i wywiadów, publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach”, „Tygodniku Powszechnym” i magazynie „Pismo”, współpracuje z magazynem „Kontakt”. Członkini zarządu Towarzystwa Krajoznawczego „Krajobraz”. Absolwentka kulturoznawstwa i Polskiej Szkoły Reportażu.
Karina Krystosiak – prezeska fundacji Seniorwizacja, doświadczona improwizatorka, edukatorka, innowatorka, fotografka i fotoedytorka, współzałożycielka i członkini Flaneurs Photo Collective, fotoreporterka w Agencji REPORTER. Jej misją oraz fundacji jest wdrażanie innowacyjnych i modelowych działań pracy w grupie międzypokoleniowej. Wspiera i tworzy ciekawe formy spędzenia czasu i poznawania historii i kultury. Dba by proponowane działania nie infantylizowały, modelowały i moderowały nowoczesne formy spędzania czasu. W swoich działaniach wdraża różne sposoby na opowiadanie historii (storytelling) za pomocą różnorodnych technik artystycznych, m.in. spacerów improwizowanych.
dr Adam Pisarek – koordynator i pomysłodawca Akademii Interpretacji Dziedzictwa. Adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego, wykładowca katowickiego kulturoznawstwa i kultur mediów. W ostatnich latach zajmował się znaczeniem fotografii domowej w budowaniu poczucia wspólnoty losów oraz zakorzenienia w małych społecznościach Podkarpacia. Odkrywał także historię oddolną klubu studenckiego Kocynder w Chorzowie. Obecnie interesują go przenikające się tradycje wiedzy naukowej i potocznej na wysychających mokradłach wschodniej Polski. Realizował projekty interpretacyjne takie jak edukacyjna wystawa stała w Muzeum Śląskim „Na tropie Tomka” czy – „Podziel się dzielnicą” w Katowicach, spacerów które powstają przy udziale mieszkańców i mieszkanek i ich opowieści o mieście.
Franciszek Płóciennik – przewodnik po Warszawie, socjolog, antropolog kulturowy, animator kultury. Zaangażowany w projekty animujące lokalne partnerstwa i społeczności w Warszawie: na Pradze-Północ, Mokotowie i w Śródmieściu. Autor projektu edukacyjnego Warsaw Secrets o warszawskim streetarcie. Przez 10 lat koordynował projekty społeczne i przeprowadził setki warsztatów, spacerów oraz spotkań o Warszawie i historii społecznej w m.in. Muzeum Warszawy, Domu Spotkań z Historią, Muzeum Narodowym w Warszawie, Domu Kultury Praga, Muzeum Niepodległości, Fundacji Dialogu Kultur i Religii czy w miejscach aktywności lokalnej.
Jolanta Wiśniewska – absolwentka Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego; starszy kustosz Muzeum Warszawy, współtwórczyni koncepcji Muzeum Warszawskiej Pragi i jego wieloletnia kierowniczka; autorka wystaw i publikacji z zakresu historii miasta i jego mieszkańców; prowadząca m.in. w oddziale Muzeum Warszawskiej Pragi projekt „Prawobrzeżni”; współkuratorka wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”. W listopadzie otwiera się kolejna kuratorowana przez nią wystawa “Prawobrzeżne”.
Ewa Ziajkowska – zajmuje się głównie historią architektury i urbanistyki Warszawy i Mazowsza, od 2002 roku związana zawodowo ze służbami konserwatorskimi. Autorka licznych artykułów i współautorka książek, między innymi „Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Muranów” (2019), „PRA. Ilustrowany atlas architektury Pragi” (2020) i „ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego” (2021), wydanych w serii Centrum Architektury, a także albumu „Drzewa Warszawy. Przewodnik po wybranych, ważnych drzewach Warszawy”(2020, ze zdjęciami Pawła Heppnera). Prowadzi również autorskie spacery po Warszawie. Związana jest z Pragą, gdzie mieszka. Przez cztery lata pracowała jako kuratorka wydarzeń i wystaw w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Kontakt
Muzeum Warszawy
Monika Michałek monika.michalek@muzeumwarszawy.pl
Karolina Kędzierska karolina.kedzierska@muzeumwarszawy.pl
Muzeum Warszawskiej Pragi
Ewelina Bartosik ewelina.bartosik@muzeumwarszawy.pl