27.09.2022 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry

Oprowadzanie i spacer po Palmirach

Po raz kolejny bierzemy udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich. Bezpłatne wydarzenia w ramach IX edycji ogólnopolskiej akcji odbędą się w dniach  7-9 października w całej Polsce!

W Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry przygotowaliśmy bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie, po którym udamy się na spacer wzdłuż cmentarza do właściwych miejsc straceń. Na koniec odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego.

Wydarzenia przeznaczone są dla młodzieży, osób dorosłych i seniorów.

Program wydarzeń:

7 października (piątek)

• godz. 11:00–12:30 – oprowadzanie po wystawie połączone ze spacerem wzdłuż cmentarza do miejsc straceń
  • godz. 13:00–13:15 – pokaz filmu dokumentalnego „Rzeczpospolita Kampinoska”

8 października (sobota)

• godz. 13:00–13:17 – pokaz filmu dokumentalnego „Miasto Pamięci. Niemiecki terror w okupowanej  Warszawie”

9 października (niedziela)

• godz. 12:00–12:15 – pokaz filmu dokumentalnego „Rzeczpospolita Kampinoska”
  • godz. 13:00–14:30 – oprowadzanie po wystawie połączone ze spacerem wzdłuż cmentarza do miejsc straceń

„Rzeczpospolita Kampinoska”

Reż. Maciej Piwowarczyk (2010), 15 minut

W filmie dokumentalnym Macieja Piwowarczyka występują świadkowie wydarzeń, które rozegrały się w latach II wojny światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej i okolic. Dzięki ich relacjom poznajemy historię oddziałów partyzanckich, struktury, szkolenia, akcje bojowe, udział w Powstaniu Warszawskim, wycofanie się z puszczy i bitwę pod Jaktorowem. Z relacji świadków widzowie dowiedzą się też o fenomenie Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej i o niezwykłym rajdzie por. Adolfa Pilcha i jego żołnierzy, którzy to w przeddzień powstania, w lipcu 1944 r., przybyli do Kampinosu z terenów Puszczy Nalibockiej i w znaczący sposób zasilili stacjonujące tu oddziały.

„Miasto Pamięci. Niemiecki terror w okupowanej  Warszawie”

Reż.  Rafał Bryll (2019), 17 minut

Zdjęcie główne: Tomasz Kaczor