fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

18.01.2019 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Otwarcie instalacji artystycznych „Universam” i „Port Praski/Obecność”

Otwarcie instalacji artystycznych „Universam” i „Port Praski/Obecność”

Po trzech latach funkcjonowania wystawy stałej Muzeum Warszawskiej Pragi zdecydowaliśmy się na wprowadzenie kilku zmian.

 

Rozpoczynamy od części „Praskie interpretacje” zlokalizowanej w piwnicach budynków przy ul. Targowej, która w założeniu ma być przestrzenią artystycznego dialogu zarówno z przeszłością, jak i współczesnością zmieniającej się Pragi oraz prawobrzeżnych rejonów miasta.

 

W czwartek 24 stycznia 2019 roku o godz. 18.00 zapraszamy na oficjalne otwarcie dwóch instalacji artystycznych – „Universam” i „Port Praski/Obecność”.

 

Pierwsza z nich odwołuje się do społecznego znaczenia, jakiego nabrał zlokalizowany przy Rondzie Wiatraczna, a nieistniejący już dzisiaj Universam Grochów. Całość składa się z trzech ułożonych tematycznie fragmentów filmu Tomasza Knittla oraz rzeźby autorstwa Jana Rusińskiego.

 

Instalacja „Port Praski/Obecność” prezentuje natomiast dokumentację działań site-specific Jarka Lustycha prowadzonych w latach 2001–2009 w dziczejącym rejonie dawnego portu. Zabiegi artysty mają charakter afirmatywny, współgrają z przestrzenią, zapraszając do kontemplacji. Instalacja prowokuje też do refleksji nad przemianami tej okolicy, która od 2012 roku jest polem intensywnych działań deweloperskich.