fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

30.09.2022 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Otwarcie Izby Pamięci na Woli

Otwarcie Izby Pamięci na Woli

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy otwiera się 4 października.

Izba Pamięci upamiętnia cywili i żołnierzy poległych w Powstaniu Warszawskim. Powstała z inicjatywy Wandy Traczyk-Stawskiej przestrzeń ma przywracać pamięć o zmarłych warszawiankach i warszawiakach. To zwieńczenie dziesiątek lat starań powstanki i działaczki, która rozkaz zadbania o pochowanych na cmentarzu na Woli otrzymała od swojego dowódcy, Stefana Berenta ps. Steb.

Godziny otwarcia: wtorek—niedziela 14:00—18:00

Sala Historii i Sala Świadectw

Odwiedzając Izbę Pamięci oprócz Muru Pamięci zobaczysz dwie wystawy w Sali Świadectw i Sali Historii.

Sala Historii przedstawia losy Cmentarza Powstańców Warszawy od 1945 roku do naszych czasów. Na wystawę składają się fotografie stolicy, wykonane po zakończeniu walk w 1944 roku, skany dokumentów, wycinków prasowych pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Warszawy oraz kwerend.

Ważnymi elementami tej części wystawy jest skan księgi pochowanych na cmentarzu oraz rzeźba Gustawa Zemły „Leżący”, która jest szkicem do pomnika Polegli Niepokonani 1939–1945, wystawionego w 1973 roku na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Pomnik „Polegli Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzy Powstańców Warszawy, fot. Tomasz Kaczor

Sala Świadectw prezentuje mapę lewobrzeżnej Warszawy z lotu ptaka, na której widać skalę zniszczenia miasta. Opracował ją Zygmunt Walkowski, specjalizujący się w interpretacji zdjęć Warszawy z drugiej wojny światowej. Do jej stworzenia posłużyły niemieckie fotografie lotnicze wykonane w czasie powstania warszawskiego i po jego upadku.

Zielone ścieżki wokół Izby Pamięci

Otwarciu Izby Pamięci towarzyszy publikacja „Zielone Ścieżki wokół Izby Pamięci na Woli”. To przewodnik, który wraz z dołączoną mapą przybliża historię cmentarza na Woli oraz jego okolic.

Książkę można kupić w sklepie Muzeum Warszawy.

Zdjęcie główne Izby Pamięci i Muru Pamięci: Jakub Celej