22.06.2023 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy

Pałac Saski – okruchy przeszłości w opowieści cyfrowej

Otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Cyfrowa 2023”. Realizujemy grant pt. „Pałac Saski – okruchy przeszłości w opowieści cyfrowej”, którym kieruje Ewelina Więcek-Bonowska, archeolożka z ogromnym doświadczeniem zawodowym, która od kilkunastu lat zajmuje się między innymi opracowywaniem zbiorów z Pałacu Saskiego.

Partnerami projektu są Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich o/Warszawa oraz Pałac Saski Sp. z o.o.

W ramach grantu zdigitalizujemy 150 zabytków archeologicznych, które pozyskaliśmy w trakcie badań archeologicznych na terenie dawnego Pałacu Saskiego w 2006 i 2008 roku.

fot. Marcin Morawicki, Oko i ucho

Do projektu wybraliśmy 150 przedmiotów spośród ponad 1600 zabytków uznanych podczas badań za te o unikatowych walorach naukowych, poznawczych oraz wizualnych. Są to głównie przedmioty codziennego użytku związane z kilkoma obszarami życia, jak kultura stołu, higiena, zdrowie i uroda. Zaprezentujemy również obiekty związane z nałogami, modą, wystrojem wnętrz, handlem oraz militarno-patriotyczną przeszłością pałacu i jego otoczenia.

Zdigitalizowane i opisane obiekty będzie można oglądać na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy, a do 15 najciekawszych zabytków powstaną opisy rozszerzone. Dodatkowo na bazie zbioru powstaną dwa artykuły obejmujące swą treścią część zagadnień wymienionych powyżej.

Program „Kultura Cyfrowa”

Nazwa zadania: „Pałac Saski – okruchy przeszłości w opowieści cyfrowej”

Wartość realizacji zadania: 81 360,00 zł
Wartość dofinansowania : 63 360,00 zł