18.01.2023 / Aktualności, Działo się! Fotorelacje, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Pamiątki po siostrach Kesler zwrócone rodzinie

17 stycznia w Izbie Pamięci odbyło się przekazanie przedmiotów należących do trzech sióstr – JaninyZofii i Ireny Kesler (więcej informacji o siostrach Kesler), które aresztowało Gestapo 12. dnia Powstania Warszawskiego i wywiozło do obozu koncentracyjnego, ich rodzinie.

Naziści konfiskowali wszystkie rzeczy osobiste osób osadzanych w obozach koncentracyjnych – biżuterię, zdjęcia, dokumenty. Do dziś zachowało się kilka tysięcy takich przedmiotów.

Arolsen ArchivesMiędzynarodowe Centrum Prześladowań Nazistowskich odnajduje rodziny ofiar i zwraca im rzeczy, które przechowuje w swoich zbiorach, w ramach kampanii #StolenMemory.

„Za każdym razem odnalezienie krewnych jest dla nas wielkim wydarzeniem. To nie tylko zwrot rzeczy zabranych bliskim w obozach. To przede wszystkim możliwość odtworzenia losów konkretnego człowieka, przywrócenie mu tożsamości, pamięci. Dla krewnych to z kolei bardzo symboliczny „powrót” bliskiej osoby, a także możliwość uzupełnienia luk w rodzinnej historii”

– mówiła Ewelina Karpińska-Morek, koordynatorka kampanii #StolenMemory.

Więcej informacji: stolenmemory.org/pl/

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Arolsen Archives, rodzina sióstr Kesler, Wanda Traczyk-Stawska, Karolina Ziębińska-Lewandowska – dyrektorka Muzeum Warszawy, Jolanta Hercog – kierowniczka Izby Pamięci.

„Bardzo się cieszę, że możemy gościć Arolsen Archives w Izbie Pamięci. Tutaj wielka historia spotyka się z historią prywatną, a abstrakcyjne liczby urealniają się dzięki historiom konkretnych osób i ich rodzin”

– mówiła Karolina Ziębińska-Lewandowska podczas uroczystości przekazania rodzinnych pamiątek.

Więcej informacji: arolsen-archives.org/pl/

Zdjęcia ze spotkania: Tomasz Kaczor