fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

06.09.2022 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Kolekcje Muzeum Warszawy

Pamiątki z powstania warszawskiego

Pamiątki z powstania warszawskiego

Wystawa stała Muzeum Warszawy „Rzeczy warszawskie” opowiada o historii osób, wydarzeń i procesów, które ukształtowały współczesną Warszawę poprzez rzeczy zgromadzone w 21 gabinetach tematycznych.

Gabinet Relikwii

Przedmioty zgromadzone w tym Gabinecie nazywamy relikwiami. Są to przedmioty, które były świadkami wyjątkowych, najbardziej dramatycznych wydarzeń i przełomowych momentów życia miasta i jego mieszkańców, takich jak:

  • patriotyczne manifestacje na ulicach Warszawy,
  • powstanie styczniowe (1863–1864) i egzekucje jego przywódców,
  • wydarzenia I (1914–1918) i II wojny światowej (1939–1945),
  • niemiecka okupacja miasta podczas II wojny,
  • powstanie warszawskie 1944 roku,
  • działalność NSZZ „Solidarność” w pierwszej połowie lat 80.

Dowiedz się więcej o relikwiach z portalu Kolekcje Muzeum Warszawy.

Pamiątki z powstania warszawskiego

Tabliczki z nazwiskami poległych

W powstańczej Warszawie poległych żołnierzy oraz ludność cywilną prowizorycznie grzebano w dostępnych miejscach – w ogródkach, na podwórkach, na chodnikach. Groby zaopatrywano w drewniane krzyże i tabliczki z podstawowymi danymi.

W 1959 roku PCK przekazało tabliczkę nagrobną do zbiorów Muzeum Warszawy.

Podziurawiony fragment wymienia powstańców, którzy polegli 22 sierpnia 1944 roku na Mokotowie, mieszkańców domu przy ulicy Puławskiej 120.

Więcej dowiesz się z opisu na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy.

Fragment tabliczki nagrobnej z nazwiskami poległych powstańców z pułku AK „Baszta”, mieszkańców z ulicy Puławskiej 120, wykonanej podczas Powstania Warszawskiego, wyrób powstańczy, po 22 sierpnia 1944, Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy, fot. fot. M. Matyjaszewski, A. Niakrasau

Pamiątka po powstańcu Andrzeju Wojno

Futerał na okulary należał do 23-letniego Andrzeja Wojno (1921–1944), który był żołnierzem 1. kompanii 3. Batalionu Pancernego AK „Golski” w Powstaniu Warszawskim.

Poległ 19 sierpnia 1944 roku w obronie gmachu Politechniki. Został pochowany na prowizorycznym cmentarzu przy ulicy Śniadeckich 17 razem z rzeczami osobistymi, które po wojnie umożliwiły jego identyfikację.

Pamiątkę w 2006 roku do zbiorów Muzeum Warszawy przekazała najbliższa rodzina Andrzeja Wojno.

Więcej dowiesz się z opisu na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy.

Futerał na okulary, z obrazkiem Matki Boskiej, po powstańcu Andrzeju Wojno, wytwórnia: Wyroby optyczne i geodezyjne – firma G. Gerlach, Gerlach Gustaw, lata 30. XX w., Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy, fot. A. Czechowski, I. Oleś

Małpka „PM-ek”

Zabawka została odnaleziona pod koniec walk powstańczych, we wrześniu 1944 roku, w rozbitym warszawskim mieszkaniu w północnym Śródmieściu.

Maskotka trafiła w ręce Wandy Traczyk „Pączek”, a imię „PM-ek” otrzymała na cześć jej pistoletu maszynowego Błyskawica.

Przeczytaj o losach małpki na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy.

Małpka PM-ek, autorstwo nieznane, przed 1939, Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy, fot. A. Czechowski

Zdjęcia Gabinetu Relikwii: M. Czechowicz